Viskas apie PIENĄ

Apie daržovių, grūdų , vaisių ir uogų naudingumą rašoma daug ir dėl jų mitybinės vertės abejonių nekyla. Pieno ir mėsos produktų vartojimas tebėra diskusijų objektas. Atskirų nuomonių šalininkai (valgyti pieno produktus ar ne?) savo teorijas grindžia tiek šiuolaikiniu mitybos mokslu, tiek rytų filosofijų ir religijų išmintimi. Įdomu tai, kad tiek vienų ,tiek kitų teorijų šalininkai savo pažiūrų patvirtinimui randa daugybę faktų. Taigi – ar sveika gerti pieną ir vartoti jo produktus?

Kiekvienas žinduolis užauga maitinamas pienu, jame yra visi augimui būtini komponentai. Niekas nesiginčys, kad kūdikiams sveikiausias maistas – motinos pienas. Karvės pienas skiriasi nuo motinos pieno savo sudėtimi. Karvės pieno baltymą kazeiną kūdikių skrandukas sunkiai virškina, nes negamina reikiamų fermentų.

Suaugę mes maitinamės karvės pieno produktais. Daugumoje pasaulio šalių – tai vieni svarbiausių maisto produktai. Pieno produktų vartojimo šalininkai teigia, kad pienas dėl jo sudėties – sveikiausias maistas vaikams, paaugliams, seneliams.

Karvės piene yra 3,2% baltymų, iki 5% riebalų, 4,9% pieno cukraus, 0,7% makro ir mikro elementų (kalio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, jodo, kobalto, mangano vario ir cinko), vitaminų A, D, E, C , B6, B12 ir kitų. Vienoje stiklinėje pieno yra 300mg kalcio, 35mg magnio ir 225mg fosforo.

Oponentai teigia ,kad vieninteliai niekada neatjunkomi žinduoliai žemėje – žmonės. Karvės pienas skirtas vieninteliam tikslui – maitinti veršeliams. Žmogaus virškinimo traktas nepilnai skaldo laktozę (pieno cukrų), nes daliai žmonių virš 30 metų organizme nebesisintetina laktozei virškinti reikalingi fermentai. Pieno baltymas kazeinas aplamai yra sunkiai virškinamas, o nepilnai suskaldytas organizme sudaro į klijus panašių šlakų (gleivių) masę žarnyne. Pieno kalcis sunkai įsisavinamas, nes sudaro kompleksą su kazeinu.

Pažvelkime, ką sako mokslas apie pieno produktų vartojimą.

Teigiami pieno produktų vartojimo aspektai:

1.Piene yra visų žmogui reikalingų maisto medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų ir vitaminų. Medikai rekomenduoja pieno produktus sunkiems ligoniams, po operacijų, gydant širdies, kepenų, inkstų ligas.

2. Pieno produktai,ypač varškė ir sūris, vieni pagrindinių kalcio šaltinių. Varškę patariama valgyti nėščioms ir maitinančioms moterims, vaikams. Liesą varškę siūloma vartoti nutukus, sergant kepenų ligomis, ateroskleroze, hipertonija.

3. Rūgštūs pieno produktai (jogurtas,produktai su bifidobakterijomis) turi dietinių gydomųjų saavybių. Pieno rūgštis slopina puvimo procesus žarnyne, gerina virškinimą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Natūralios pienarūgštės bakterijos ar specialiai pridedamos bifidobakterijos(natūrali žarnyno mikroflora) padeda apsisaugoti nuo disbakteriozės virškinamajame trakte ir tuo stiprina imunitetą.

4. Fermentinius sūrius patartina valgyti sergant mažakraujyste, kaulų ligomis, kai organizmui trūksta baltymų, riebalų ir mineralinių druskų.

Neigiami pieno produktų vartojimo aspektai

1. Pienas kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją. Jei labai mažas skrandžio rūgštingumas, pieno dieta tik pakenks. Jei skrandis nepilnai skaldo laktozę (pieno cukrų), išgėrus pieno jaučiamas sunkumas skrandyje, pučia vidurius.Jei pieno produktai valgomi kartu su kitu maistu, nepilnai suvirškintas kazeinas skatina gleivių kaupimąsi organizme.

2. Organizmas blogai pasisavina kalcį iš pasterizuoto pieno ir varškės. Valgant daug varškės, sūrio, grietinėlės organizmo reakcija rūgštėja. Rūgštingumui neutralizuoti reikalingi kalcio jonai. Jei jų trūksta kraujyje, kalcis imamas iš kaulų. Organizmą šarmina nepasterizuotas pienas bei lydytas sviestas.

3. Gydomųjų savybių turi tik tie rūgštūs produktai, kuriuose pienarūgštės bakterijos gyvos. Dauguma šių produktų dėl realizacijos laiko prailginimo po rauginimo pasterizuojami (pakaitinami), žūna naudinga mikroflora ir produktas netenka gydimųjų savybių. Vartotojas gali atskirti termizuotus produktus nuo nekaitintų pagal realizacijos trukmę ar tiesiog klausdamas šios informacijos. Šiuolaikinė pramonė gamina desertinius jogurtus (su cukrumi), o tikrai gydomąją galią turi natūralūs klasikiniai jogurtai be cukraus.

4. Aštrūs sūriai nerekomenduojami sergantiems skrandžio opa, kolitu, hipertonone liga, inkstų, kepenų, širdies ligomis.

Senovės Rytų mitybos mokslas žiūri į kiekvieną žmogų kaip į atskirą reiškinį, nors ir susietą su Visata energoinformaciniais ryšiais, bet turintį savą “kompiuterinę programą”, valdančią biocheminius procesus ir mitybos ciklus organizme.

Ajurveda teigia, kad pieno produktai labiausiai tinka Vatos tipo žmonėms, o Kapchoms jų vartoti negalima (galima truputį ožkų pieno, rūgpienio, lydyto sviesto ghi). Pitoms tinka varškė, pienas, grietinėlė, šią došą išbalansuoja ledai, fermentinis sūris, grietinė.

Ajurveda teigia, kad pieno produktus (pasirinktinai) vartoti labai sveika. Tai vienintelis gyvulinės kilmės produktas, kurį gyva būtybė su džiaugsmu duoda kitiems, kad juos pamaitintų. Pienas labai tinka nusilpusiems, ligotiems, kurių silpna seksualinė funkcija. Pienas turi daug Odžaso – tai subtili energetinė kvintesencija, maitinanti mūsų imuninę sistemą (tai tarsi imuniteto pamatai).Iš pieno produktų daugiausia Odžaso turi ghi.

Odžas, tai gyvybinė energija, kuri, pranos padedama, kontroliuoja gyvybines funkcijas. Odžas turi savyje visus penkis pagrindinius elementus, nuo jo priklauso ne tik imuninės sistemos, bet ir proto būklė. Pienas skatina sąmonės integraciją.

Kiti gyvulinės kilmės baltymai neleidžia žmogui išsivaduoti nuo sunkių žemiškų vibracijų, kas būtina dvasiškai augantiems, vieninteliai pieno produktai – Satva prigimties.

Ajurvedos mokslas teigia, kad norint subalansuoti viso organizmo energiją vakarais tuščiu skrandžiu reikia išgerti stiklinę šilto pieno su žiupsneliu cinamono, kurkumos, kardamono ar imbiero. Pienas turi būti nepasterizuotas ir pašildytas prieš pat vartojimą. Pienas turi vėsinančių organizmą savybių, todėl jo negalima gerti tiesiog iš šaldytuvo. Prieskonių pridėjimas į šiltą pieną ypač pagerina jo savybes (“dingsta” galimybė organizme susidaryti gleivėms, tokį pieną su saiku gali vartoti net Kaphos).

Ajurveda (ir gydytojas H.Šeltonas) teigia, kad pieno produktus reikia vartoti atskirai (galima pagardinti prieskoniais ar pridėti į pieną medaus). Tada pieno produktai geriausiai virškinami ir pasisavinami.

Jei “streikuoja” virškinimas, atsisakykite pieno su bandelėmis ar pieniškų košių. Košes, duoną, kitus patiekalus (galima dėti net į arbatą) gardinkite ghi. Tai specialus lydytas sviestas. Ajurveda ghi garbei kuria odes: jis stiprina imunitetą, padeda prie visų ligų, tonizuoja ir valo kraują, balansuoja došas.

Pateikiame ghi gamybos receptą:

Šildykite 0,5 kg nesūdyto sviesto puode storu dugnu. Kai sviestas užvirs,susidarys putos. Jų dalį (jei purvinos) nugraibykite. Sviesto nereikia maišyti. Virkite 15-30 minučių, kol išgaruos vanduo ir sviestas pasidarys auksinės spalvos bei kvepės kaip kepinti kukurūzai. Šiek tiek atvėsusį sviestą prafiltruokite pro marlę, rudus tirščius puodo dugne galite suvartoti, jei nesudegę.

Vienas šaukštelis ghi, sumaišyto su puse šaukštelio klevų sirupo, suteikia dvasios ramybę Pitos tipo žmonėms. Jei klevų sirupą pakeisime medumi – šis derinys ypač tiks Vatoms. Ghi ir medus, sumaišyti kartu, stiprina viens kito veikimą. Jų negalima maišyti lygiu santykiu. Jei ghi daugiau nei medaus (mažiausias santykis 2:1, gali būti ir 7:1) – maitinsime visus audinius, stiprinsime jų energertiką. Jei norime stiprinti virškinimą, ghi turi būti mažiau negu medaus (santykis nuo 1:2). Šio mišinio negalima dėti į karštus patiekalus (temperatūra neturi būti aukštesnė už kūno). Ajurveda teigia, kad aukštoje temperatūroje medus ne tik praranda savo savybes, bet ir didina šlakų (AMOS) kiekį organizme.

Pieno produktus leidžia vartoti visų religijų mokymai. Tik griežto vegetarizmo atstovai, kurie nevalgo jokios kilmės gyvulinių produktų, nevartoja ir pieno. Dauguma vegetarų vartoja pieno produktus, nes jų gamybos metu gyvuliams nedaroma jokia žala ir šie produktai neturi agresijos ir mirties agonijos metu gyvulio patiriamų vibracijų įspaudo. Mėsos produktų vartojimą įvairios religijos reglamentuoja daug griežčiau.

Kinų medicina bei makrobiotika moko, kad kumysas (raugintas kumelės pienas), ožkų, avių pienas ir sūriai, turi ypatingos gydomosios galios, nes juose yra JAN energijos, kurios daugumai trūksta. Visi kiti pieno produktai turi IN energijos. Rusų religinis filosofas ir aiškiaregis A. Gromakovskis, remdamasis savo ir kitų aiškiaregių matymu teigia, kad karvės pienas bei rauginti pieno produktai skleidžia mėlynos spalvos vibracijas (turėtų teigiamai veikti trečiosios akies čakrą Agni). Tačiau pernelyg daug karvės pieno suaugusiems žmonėms nepriimtina, nes jis stimuliuoja augimą, ląstelės “plečiasi). Ožkų sūris – aukščiausia violetinė (išminties) šviesa, susijusi su Sahasraros čakra, kuri yra aukščiausios sintezės tarp mūsų sąmonės ir dieviškumo vieta. Aiškiaregiai teigia, kad pats ožkų pienas skleidžia sidabrines vibracijas, o kumyso vibracijos matomos kaip auksinės. Galbūt šiomis subtiliomis vibracijomis ir galima paaiškinti tūkstantmečių patvirtintą šių produktų gydomąją galią.

Sakoma, viskas sveika, kas valgoma saikingai. Turite teoriją suderinti su praktika. Išmėginkite, kaip pienas veikia Jūsų organizmą: tuščiu skrandžiu išgerkite pusę litro pieno. Skrandyje nesijaučia sunkumo, nesikaupia dujos, neapima didelis mieguistumas? Vadinasi, pienas teigiamai veikia Jūsų organizmą.

Nuvažiavę į svečius pas močiutę vakarais išgerkite stiklinę šilto pieno su medumi ar mėgstamais prieskoniais. Pasterizuotas pienas nėra kenksmingas, tik jo šiek tiek pakitusios subtiliosios energetinės savybės ir jis turi daug mažiau Odžaso. Jei esate miestietė ir vartojate tik parduotuvės pieną, gerkite jį vakarais 2-3 kartus per savaitę ir būtinai su prieskoniais.

Kapchos tipo žmonės pieną gali vartoti tik keletą kartų per mėnesį ir tik tuo atveju, jei neserga sinusitu, bronchitu ar astma. Aplamai, jei esate apkūnus, organizmas linkęs kaupti gleives (dažnai sergate virešutinių kvėpavimo takų katarais, sinusitu, bronchine astma, bronchitu, kamuoja cistos, augliai), venkite pieno produktų, ypač ledų, galima vartoti tik ghi. Peršalę nesigriebkite senų gydymosi priemonių – karšto pieno su medumi – tai skatina gleivių kaupimąsi bronchuose. Gerkite vaistažolių arbatas.

Jei organizmas blogai pieną pasisavina, jaučiamas sunkumas skrandyje, pučia pilvą – valgykite rūgščius pieno produktus. Juose mažiau pieno cukraus.

Vartodami pieno produktus neužmirškite, kad sūriai, varškė ir grietinėlė didina rūgščių kiekį organizme, nenugriebtas šviežias pienas ir išrūgos – mažina (šarmina).

Labai mėgstate pieno produktus? Nors kartą per dieną suvalgykite žalių lapinių daržovių, truputį figų, datulių, slyvų, sezamo sėklų. Šie vaisiai normalizuos organizmo rūgštingumą, be to, yra puikus kalcio šaltinis.

Pasikliaukite savo vidiniu balsu, gerkite pieną (arba ne) ir būkite sveiki.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė