Viskas apie PRIESKONIUS

Maistui pagardinti lietuviai nuo seno naudojo įvairius žolinius prieskonius. Dabartiniu metu parduotuvėse labai gausus prieskonių pasirinkimas, vis įvairesnių žolelių sugebame užsiauginti soduose. Daug literatūros apie tai, kokiems patiekalams pagardinti tinka naudoti gelsvė, raudonėlis, juozažolė, mairūnas ir kitos Lietuvoje auginamos prieskoninės žolelės. Nurodoma, kokia jų sudėtis, kaip veikia žmogaus organizmą. Tačiau visaapimančią klasifikaciją, kaip prieskonių pagalba atstatyti harmoniją žmoguje ir reguliuoti organizmo funkcijas turi tik Ajurveda.

Prieskoniai visų pirma yra augalai, gyvosios gamtos dalis, tarp augalų ir žmogaus vyksta energoinformaciniai mainai. Kaip ir visi augalai, prieskoniai kaupia kosmines vibracijas ir perduoda jas žmogui, ypač veikia jausmines žmogaus vibracijas, padėdami atsipalaiduoti ar susikaupti (nelygu koks prieskonis), įgyti dvasios ramybę, atsikratyti nerimo ir kt. Chemijos, mitybos ir biofizikos mokslai šį fenomeną aiškina tuo, kad prieskoniuose daug įvairių fitochemikalų ir eterinių aliejų. Rytų medicina nuo seno vartoja eterinius aliejus ir prieskonius kaip švelnią gydymo ir psichikos bei jausmų harmonizavimo priemonę. Eterinių aliejų renesansas vyksta Vakarų Europoje, gausu jų ir mūsų parduotuvėse. Prieskoniai, kaip unikali gydomoji medžiaga,primiršti, jie vartojamo tik patiekalų pagardinimui.

Ajurveda teigia, kad visi prieskoniai gerina virškinimą, uždega virškinimo ugnį Agni, šalina šlakus iš organizmo. Dauguma prieskonių didina kūno šilumą. Vatoms ir Pitoms idealiai tinka visi prieskoniai, ypač imbieras, kurkuma, gvazdikėliai, česnakas. Pitos aštrių prieskonių turėtų vengti, jų virškinimo ugnis stipri, gausybė prieskonių tik didins Agni kiekį, išbalansuos metabolizmo procesus, kaitins emocijas, gali net sukelti skrandžio opą. Pitos gali vartoti šafraną, pankolį, kurkumą, nedaug kardamono, koriandro, mėtų, baziliko. Pankolis subalansuoja visas došas, teigiamai veikia kaulų čiulpus, kraują, valo jį nuo šlakų. Pankolis reguliuoja Agni(Agni yra došos Pita atmaina) ,bet nedidina pačios došos. Pankolis labai gerai tinka pučiant pilvą, nusilpus virškinimo funkcijai (tinka net mažiems vaikams ir seneliams).

Cinamonas

Turi stimuliuojančių, antiseptinių ir valomųjų savybių.

  1. Jei į arbatos stiklinę įdėsime cinamono, kardamono, imbiero, gvazdikėlių – palengvės kosulys, gydysime peršalimą, pagerės virškinimas. Visų prieskonių turi būti ne daugiau 0,5 arbatinio šaukštelio stiklinei vandens.

2. Esant slogai, rinitui – uostyti cinamono miltelius.

3. Nuo šunvočių padeda cinamono vonios: 2-3 šaukštus cinamono įriškite į marlę ir įmeskite į vonią (galima užplikyti verdančiu vandeniu ir nukošus supilti). Kursas – 15 vonių.

Gvazdikėliai

Neutralizuoja toksinus, išveda šlakus, gelbsti nuo peršalimo.

  1. Gvazdikėlių arbatą (galima su medumi) gerti peršalus.

2. Sergant vegetodistonija gerti po pusę stiklinės gvazdikėlių arbatos 2-3 kartus per dieną (30 min. prieš valgį). Gydymosi kursas – 10-15 dienų.

3. Gvazdikėlių aliejaus garų inhaliacija ( keletas aliejaus lašų sumaišyta su verdančiu vandeniu ) vartojama sergant sloga, sinusitu.

4. Gvazdikėlių vonios naudingos sergant stuburo, sąnarių ligomis, vegetodistonija.

Kalendra

Tai aromatinė ir stimuliuojanti priemonė. Arbata vartojama esant skrandžio sutrikimams, nuo pykinimo ir vėmimo, veikia kaip kraują valanti priemonė.

Kardamonas

Stiprina širdį ir plaučius, gerina virškinimą.

  1. Užpilti 1–3 kardamono sėklas stikline vandens. Gerti po pusę stiklinės 2 – 3 kartus per dieną sergant širdies – kraujagyslių ligomis. Mažina kraujospūdį, tirpdo kraujagyslių sukalkėjimus.

2. Virškinimo pagerinimui sukramtyti 1–2 kardamono sėklas po valgio.

Kurkuma(ciberžolė)

Vartojama gydant artritus, valo šlakus iš organizmo, gerina virškinimą. Kaip antibakterinė priemonė vartojama storosios žarnos mikroflorai palaikyti (sunaikina patogeninę mikroflorą, sugebėdama palikti veiklias natūralias naudingas žarnyno bakterijas). Efektyviai mažina cukraus kiekį kraujyje.

  1. Sergant diabetu vartoti po valgio, perpus sumaišius su medumi (0,3 arbatinio šaukštelio mišinio). Naudinga gerti žalią arbatą, įdėjus į ją žiupsnelį kurkumos.

2. Esant vidurių užkietėjimui, nevirškinimui, dėti į ruošiamą maistą.

3. Kosint, sergant astma 2 –3 kartus per dieną 20 min. prieš valgį gerti po 0,5 stiklinės kurkumos arbatos (žiupsnelis prieskonio į vandenį).

Imbieras

Imbieru senovėje gydydavo daug ligų, tai universalus prieskonis ir gamtos duotas vaistas.

  1. Imbiero arbata su citrina valo kraują, neutralizuoja visus toksinus, šlakus. Labai gerai šią arbatą gerti esant blogam virškinimui, susikaupus kūne gleivėms, norint išskaidyti auglius. Pusė stiklinės arbatos geriama 2-3 kartus dienoje 20-30 min. prieš valgį (0,3 arbatinio šaukštelio imbiero stiklinei vandens).

2. Prieš valgį sukramtytas citrinos griežinėlis, apibarstytas imbieru ir druska, suaktyvins virškinimo liaukų veiklą.

3. Imbiero kompresai išskaido įvairius nepiktybinius auglius. Jie dedami esant mastopatijai, cistoms gimdoje ir kt. Šie kompresai dedami ir skaudant galvai, esant skausmams nugaroje, galima dėti ant stuburo. Kompresai pašalina gleives, sukietėjimas, suaktyvina kraujotaką. Imbiero milteliai kompresams atskiedžiami karštu vandeniu iki tešlos konsistencijos.

4. Imbiero arbata skalaujama gerklė, gydoma angina, lašinama į nosį, esant slogai, sinusitui (dedami ir kompresai).

5. Imbiero vonios naudingos sergant stuburo, sąnarių, ginekologinėmis, odos ligomis (1–2 šaukštus įrišti į marlę, įmesti į vonią).

Linų sėmenys

Linų sėmenys plačiai vartojami tiek Rytų medicinoje, tiek Lietuvoje

  1. Linų sėmenų nuoviras geriamas esant vidurių ligoms, laisvina juos, padeda pasišalinti gleivėms iš žarnyno.

2. Linų sėmenų kisielius iš grūstų sėklų verdamas esant skrandžio opai , gastritui.

3. Sėmenų vonios rekomenduojamos esant gimdos augliams, mastopatijai. 300g. sėmenų užpylus vandeniu paverdama puode, po to nuoviras pilamas į vonią. Rekomenduojama per mėnesį padaryti 15 vonių, gulėti 40 min.

4. Lietuvoje labai paplitęs sėmenų aliejus, tai unikalus polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis. Sėmenų aliejus stiprina visą organizmą, labai gerai tinka sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Vartoti nekaitintą ir tik mėnesį po išspaudimo, nes greitai apkarsta.

Razinos

Rekomenduojamos sergant inkstų, šlapimo pūslės, širdies ligomis. Vasarą geriau valgyti ne pačias razinas, o gerti jų kompotą.

  1. Norėdami sustiprinti širdies raumenį ir pagerinti jo veiklą į stiklinę iki pusės pridedame razinų, užpilame verdančiu vandeniu, palaikome per naktį. Ryte tuščiu skrandžiu viską suvalgome ir išgeriame. Naudoti 30 dienų.

2. Esant bronchitui, krūtinės skausmams, kosuliui, galvos skausmams, dėti pastą: 100g. razinų, 1 šaukštas sausų garstyčių, 1 arbatinis šaukštelis stalo acto. Razinos turi būti sumaltos mėsmale. Toks kompresas gerina kraujotaką, valo energetinius kanalus. Rekomenduojamas sergant mastopatija.

3. Razinos su pipirais ir medumi – universalus vaistas. 1kg. Maltų razinų sumaišyti su 0,5 kg. medaus, pridėti 1 arbatinį šaukštelį juodų pipirų arba imbiero. Valgyti po šaukštą 2-3 kartus dienoje 40-50 min. prieš valgį.

4. Po ligos jėgas atstato, šlakams iš organizmo padeda pasišalinti šis mišinys: 1 kg maltų razinų, 1 kg smulkintų graikiškų riešutų, 0,5 kg medaus, 1 šaukštas imbiero.

Šafranas

Tai pats brangiausias prieskonis pasaulyje (1kg kainuoja apie 4000 litų).Jis malonaus, švelnaus aromato, specifinio kartoko skonio. Šafranu skaninami padažai, sriubos, jo dedama į žuvies ir ryžių patiekalus.

Šafranas atstato došų balansą, tuo pačiu padėdamas harmonizuoti visas organizmo funkcijas ir metabolizmo procesus.Teigiamai veikia visus žmogaus organus, ypač kraują (gydo anemiją), tonizuoja, jaunina, gydo moterų reprodukcinę sistemą. Šafranas ypač tinka Pitos tipo žmonėms, gydo visas jų ligas, reguliuoja blužnies ir kepenų funkcijas, veikia kaip afrodiziakas. Šafranas turi satva prigimtį, teikia žmonėms meilės, ištikimybės ir gailestingumo energiją.

  1. Trečdalį šaukštelio smulkinto džiovinto šafrano sumaišykite su 0,5 kg ghi. Vartoti po vieną šaukštelį 2 kartus per dieną visų ligų profilaktikai. Prieš miegą labai gerai šiuo mišiniu išmasažuoti šnervių vidų.

2.Galite vartoti ghi ir medaus mišinį, pridėdami į jį šafrano. Pagerės nuotaika, valysis kepenys ir inkstai. Šis mišinys padeda rezorbuotis augliams organizme.

Muskato riešutas

Muskato riešutas – vienas geriausių prieskonių, padedančių maisto įsisavinimui, ypač plonojoje žarnoje. Jis mažina došos Vata kiekį storajame žarnyne ir nervų audiniuose. Muskato riešutas stiprina širdį, padeda nelaikantiems šlapimo ir esant impotencijai. Geriausia gerti muskato riešuto arbatą su citrina ar įdėti žiupsnelį šio prieskonio į žalią arbatą.

Lietuviai, nors nėra suklasifikavę ir susisteminę savo prieskoninių augalų, pritaikant juos individualiam somatiniam tipui, tačiau daugiametė vartojimo patirtis pati parodė, kam šie augalai tinka.

Česnakas

Česnakas padeda sergant vidurių ligomis, dizenterija, odos ligomis, plinkant, varo kirmėles iš žarnyno. Svarbi veiklioji medžiaga česnakuose yra eterinis aliejus – alicinas. Tai aktyvus fitoncidas, turintis atimikrobinių savybių. Senovinis Tibeto receptas – vartoti spiritinę česnako ištrauką, vadinamas jaunyste grąžinančiu receptu. Ajurveda taip pat teigia, kad 2 – 3 skiltelės česnako per dieną – tonizuoja visus kūno organus, jaunina, ypač tinka Vatos tipo žmonėms.

Raudonėlis

Raudonėlyje daug eterinių aliejų, timolio, rauginių medžiagų, taip pat vitamino C, karotino. Liaudies medicinoje vartojamas raudonėlio nuoviras apetitui stiprinti ir žadinti, virškinimui gerinti, sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, viduriuojant, sergant kepenų ligomis, angina, kosint, pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant plaučių tuberkulioze, gripu, bronchine astma ir astminiu bronchitu, pranykus mėnesinėms, po gimdymo. Raudonėlis padeda slopinti diabeto komplikacijas. Raudonėlis labai valo kraują, arbata gali būti naudojama kaip priešvėžinis vaistas. Raudonėlis tinka įvairios mėsos, žuvies, daržovių patiekalams pagardinti.

Krapai

Krapai vartojami kaip aromatinis prieskonis ir vaistinis augalas. Jų veikimas panašus į pankolio, bet krapai aštresni.

Oficialiojoje medicinoje krapų lapų ir stiebų antpilas vartojamas hipertoninei ligai gydyti, sergantiems stenokardija, lėtiniu širdies veiklos nepakankamumu.

Krapai slopina vėmimą, mažina žarnyno dieglius. Krapų sėklos gerina virškinimą, mažina vidurių pūtimą, tirpdo inkstų ir šlapimo pūslės akmenis. Sutrintas sėklas sumaišyti su medumi. Valgyti 3 k. per dieną 20 – 30 min. prieš valgį. Gerins virškinimą, padės esant nemigai, maitinančioms didins pieno kiekį.

Krienai

Taip pat priklauso grupei augalų, turinčių fitoncidų. Be to, krienuose yra labai daug vitamino C, fermentų, mineralinių druskų.

Tradicinėje medicinoje krienai vartojami hipovitaminozei, skorbutui gydyti, apetitui skatinti. Krienų sultys, praskiestos vandeniu (1:1) gydo paradontozę. Krienai kontraindikuotini sergantiems gastritu, kolitu, kepenų ir inkstų ligomis.

Darželinis dašis

Vartojama šviežia ir džiovinta dašio žolė.

Joje esantys eteriniai aliejai skleidžia malonų, tačiau stiprų, pipirus primenantį kvapą. Dašis žadina apetitą, jo arbata vartojama sutrikus virškinimui, esant burnos gleivinės uždegimui. Šviežia ir džiovinta žolele paskaninamos sriubos, mėsos, žuvies patiekalai, padažai.

Juodgrūdė

Liaudies medicina rekomenduoja gerti juodgrūdžių arbatą kaip šlapimo išsiskyrimą ir tulžies sekreciją skatinančią priemonę. Tačiau gydytis galima tik pasitarus su gydytoju. Juodgrūdžių sėklos yra malonaus kvapo ir skonio, vartojamos ragaišiams, pyragams paskaninti, arbatai aromatizuoti.

Kvapusis mairūnas

Mairūnų arbata žadina apetitą, gerina virškinimą, slopina migreninius galvos skausmus, raminančiai veikia nervų sistemą, gydo nuo nemigos. Mairūnai – tinkamiausias prieskonis koldūnams. Mairūnais paskaninami įvairūs mėsos, žuvies ir daržovių patiekalai. Labai vertingas eterinis mairūnų aliejus.

Įvairūs prieskoniniai augalai auginami ir tiriami Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute, Lietuvoje jau gaminami ir tiriami įvairūs eteriniai aliejai. Naudokimėsgamtos teikiamomis paslaugomis, dažniau vartokime ir retesnes žoleles – agurklę, serentį, melisą, darželinę žiomenę, gelsvę, vaistinį izopą ir kitas.

Mokslas įrodė, kokie svarbūs sveikatos palaikymui yra vitaminai, nors jų reikia labai mažomis dozėmis. Žmogui reikia ne tik vitaminų, bet ir įvairių biologiškai aktyvių medžiagų bei fitochemikalų, esančių vaisiuose, daržovėse ir prieskoniuose. Pastaruosiuose jų itin daug, ypač eterinių aliejų pavidalu. Ne kiekvienas žiemą gali nusipirkti šviežių vaisių, todėl mitybos paįvairinimui vartokite kuo daugiau įvairių prieskonių, ypač jei esate Vatos ar Kapchos tipo žmogus.

Prieskoniai labai pagerins patiekalų įsisavinimą. Teigiamą prieskonių vartojimo efektą dėl pagerėjusio virškinimo ir dalies šlakų pasišalinimo pastebėsite greitai. Galite vartoti paprikos miltelius, jei sergate širdies ligomis ar kamuoja aterosklerozė.Vartokite jūros kopūstus, tai džiovinti jūros dumbliai. Juose daug vitaminų, mikroelementų, ypač jodo. Jodo trūksta Lietuvos geriamuose vandenyse ir dirvožemyje. Jodo trūkumas kenkia skydliaukei, smegenų funkcijoms. Jodas saugo mus nuo radioaktyviojo jodo patekimo į organizmą branduolinių avarijų metu.

Jūros kopūstų privalumas prieš joduotą druską yra tai, kad jodas dumbliuose yra organinių junginių pavidalu, jo negalima perdozuoti, nes organizmas įsisavina tik tiek, kiek reikia, o neįsisavintas lengvai išvedamas.

Parduotuvėse yra prieskonių mišinys “Karis”. Jo sudėtyje yra muskato riešuto, cinamono, imbiero, kardamono, gvazdikėlių, pipirų bei ciberžolės. Karis – vienas madingiausių egzotiškų prieskonių Europoje. Juo gardinama žuvis, paukštiena, daržovės, ryžiai, mėsa ir padažai, tačiau patiekalų negalima ilgai kepti, nes apkarsta. Vartokite savo soduose išaugintas žoleles, nusipirkite Rytietiškų prieskonių. Gaminkite maistą su meile ir būkite kūrybingi vartodami prieskonius tiek patiekalų pagardinimui, tiek vaistinių arbatų ruošimui.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė