METALO stichija

Kinų filosofijoje Metalas yra viena iš stichijų – karalysčių, labai svarbi tuo požiūriu, kad Metalo energija valdo vieną iš svarbiausių žmogaus gyvybinių funkcijų – kvėpavimą.

Metalo karalystei priklauso šios savybės:

  • Dangiškas lygmuo. Metų laikas – ruduo, planeta –  Venera, skaičius – 9, kryptis – vakarai.
  • Žemiškas lygmuo. Spalva – balta, skonis – aštrus, gyvūnas – arklys, grūdai – ryžiai.
  • Žmogaus lygmuo. Plaučiai ir storasis žarnynas bei jų energetiniai kanalai. Projekcija – oda ir odos plaukeliai. Normalus jausmas – prisiminimas, patologinis – melancholija ir liūdesys.

Kinų medicina teigia, kad kvėpavimo metu dirba visas žmogaus kūnas, visos 5 stichijos, visi pagrindiniai organai. Deguonis ir energija pasiekia kiekvieną kūno ląstelę. Įkvėpimo metu į šį subtilų energijos mainų procesą įtraukiami inkstai ir kepenys, o iškvėpimo metu – širdis ir plaučiai, pauzės metu – kasa ir blužnis. Jei žmogus dūsta, serga bronchitu ar bronchine astma, svarbu išsiaiškinti, ar sunku įkvėpti, ar iškvėpti. Tada be plaučių energetinio kanalo rezonatorių dar veikiami inkstų arba širdies kanalo taškai.

Kinų filosofija teigia , kad žmogus įkvėpdamas gauna energiją ir šviesą, įkvėpimo metu jo vidų apšviečia šviesa, iškvėpti žmogus taip pat turi savąją šviesą ir ja dalytis su kitais. Mūsų iškvėptą orą įkvėps kiti, galbūt net kitoje planetos dalyje. Taip mes dalinamės šviesa ir net mintimis. Deguonis ir energija praeina pro visas ląsteles ir iškvėpdamas žmogus išleidžia į Visatą visų savo ląstelių ir organų jausmus. Todėl tik atvykę į svetimą miestą ir įkvėpę jo oro galime pasakyti: „čia jaučiasi smurtas“ arba „kokia tvyro ramybė“. Meditacijos ar maldos metu žmogus kvėpuodamas iškvepia pačius geriausius jausmus. Jis gali turėti intenciją, kad tuos jausmus įkvėptų tie, kam to labiausiai reikia. Darant energetinį masažą taip pat su intencija iškvepiame.

Žmogų įkvepia dangus. Jei žmogų aplankė įkvėpimas, jį atsiuntė dangus. Dangus atsiunčia žmogui mintis. Metalo karalystės jausmas – prisiminimas. Metalo stichijoje sukaupiama visa informacija, visa atmintis apie žmogų.

Dauguma žmonių kvėpuoja krūtine. Tai neteisingai. Kinų medikai teigia, kad oras turi būti įkvepiamas lėtai pro nosį, nukreipiamas žemiau bambos į apatinę pilvo dalį, po to trumpa pauzė ir iškvepiama pro burną. Reikia kvėpuoti teisingai bent 5 minutes per dieną, pageidautina ryte, tada visą dieną mintys bus ramios ir koncentruotos.

Mes kvėpuojame ir oda. Oda priskiriama Metalui, bet odoje atsispindi ir veika visų penkių karalysčių energija. Metalo funkcija odoje – kvėpavimas, Vandens – prakaitavimas, Ugnies – termoreguliacija, Žemės – sugerti į save įvairias medžiagas (kompresus, tepalus), Medžio – sukaupti odoje didesnį kraujo kiekį. Stebėdami odos būklę galėsime nustatyti, kokia stichija sutrikusi, ką turime pareguliuoti. Pvz.: atsiradusios (ne įgimtos) rudos dėmės ant rankų, veido, ypač vėlyvajame amžiuje, rodo šlakais užterštas kepenis, nenormalią jų veiklą. Gausus prakaitavimas – nusilpusi inkstų funkcija.

Visos Metalo stichijos fiziopatologija

  1. Kai Metalas nesveikas, pakenkiamas Vanduo, nes Metalas generuoja Vandens stichiją (žr. schemą). Tada sutrinka inkstų veikla, šlapimas tampa koncentruotas, atsiranda edemos, gali būti naktinis šlapinimasis, sutrinka limfos cirkuliacija.
  2. Metalas kontroliuoja Medį, silpnas Metalas nesukontroliuos ir Medis įsišėlsta, pernelyg įsivyrauja. Žmogus bus piktas, agresyvus. Žmogui bus sunku apsispręsti. Atsiras kepenų , tulžies pūslės sutrikimų.
  3. Ugnis kontroliuoja Metalą. Jei tarp jų nebus harmonijos, atsiras širdies ritmo sutrikimai, hipertenzija.
  4. Žemė „gimdo“ Metalą. Ji turi būti sveika ir stipri , todėl yra labai stiprus ryšys tarp kasos-blužnies ir plaučių. Organizme yra spec. plaučių-blužnies kanalas, apjungiantis dangišką maistą, gaunamą kvėpavimo metu ir žemišką.

Plaučių funkcijos ir fiziopatologija. Plaučiai yra energijos maestro. Plaučiai kontroliuoja visą organizmo Či. Jei surikęs kvėpavimas, bus bloga kraujo ir energijos apytaka. Tada žmogus jaučia silpnumą , padidėja prakaitavimas, kvėpavimas tampa dažnas. Prakaituojant poros neužsiveria, žmogų gali pažeisti šaltis ir vėjas. Kinai sako, kad plaučiai yra skraistė, kuri apgaubia ir globoja širdį. Jei bloga plaučių veikla – sutrinka ir širdis. Plaučių kanale yra išgyvenimo instinktas. Kai žmogaus psichika sutrinka, sustiprėja išgyvenimo instinktas, o kadangi plaučių projekcija yra oda – ją niežti, oda tampa jautri.

Plaučių energinis kanalas bei ligų gydymas veikiant jo rezonatorius

Rezonatorius P10 (jui-czi) veikiamas tiems žmonėms, kurių nosies ar gerklės gleivinė džiūsta, taip pat egzemų atveju. Taško P9 (tai-juan) veikimas tonizuoja plaučius bet kokio jų susirgimo metu. Rezonatoriaus P8 (czin-ciui) veikimas drenuoja gleivių ir skreplių perteklių, o P5 (či-cze) veikiamas kvėpavimo takų ar alerginių odos susirgimų atvejais. Taškas P6 (kun-czui) veikiamas tada, kai reikalinga skubi pagalba, pvz.: stiprus astmos priepuolis. Rezonatorius P1 (čžun-fu) ypatingas tuo, kad padeda atstatyti pažeistą plaučių audinį, galima veikti plaučių vėžio atveju. Tai svarbus psichinės energijos taškas. Kai žmogui sunku, jį užjaučiame, dažniausiai dedame ranką ant jo peties ir kartu liečiame šį tašką.

Primename, kad visi rezonatoriai masažuojami švelniais sukamaisiais judesiais, iškvėpdami mintyse turime turėti tam tikrą intenciją, nuorodą, ką tuo masažu norime pasiekti. Efektą pagerins garsinė vibracija, t.y. garsiai tariamas rezonatoriaus pavadinimas.

Storojo žarnyno funkcijos ir fiziopatologija

Storojo žarnyno funkcija yra sukaupti tai, kas organizmui nereikalinga, t. y. pašalinti ekskrementus ir kartu pasisavinti paskutinius vandens lašus, dar reikalingus organizmui. Kinų medicina storąjį žarnyną vadina didžiuoju darbininku, valančiu visą imperiją. Labai svarbu, kad žarnynas funcionuotų normaliai, neužkietėtų viduriai. Užkietėjus viduriams ar viduriuojant gali sutikti ir plaučių veikla, nes tarp šių organų yra glaudus ryšys.

Storojo žarnyno energinis kanalas bei ligų gydymas veikiant jo rezonatorius. Rezonatorius GI 2 (er-czian) veikiamas sergant kolitu, GI5 (jan-si) – kai kamuoja meteorizmas, daug dujų. Rezonatorius GI11 (u-li) – tai storojo žarnyno tonizavimo taškas, jo masažas ypač padeda esant dirgliosios žarnos sindromui. GI4 (he-gu) – labai plataus veikimo spektro taškas, naudojamas įvairių lėtinių ligų gydymui, skaudant galvą ar dantį. Kai pažeidžiama storojo žarnyno struktūra, veikiamas skrandžio energetiniame kanale esantis rezonatorius E25. (tian-šu).

Primename, kad energetinį kanalą galima veikti, panaikinti energijos sąstingį jame ir kitu būdu – švelniai masažuojant sukamaisiais judesiais išilgai kanalo, pradedant nuo pirmojo rezonatoriaus.

Plaučius ir storąjį žarnyną tonizuoja aštrus skonis. Aštraus skonio ypač reikia aukštai kalnuose, nes jis tada geriau veikia plaučius. Vakarietiškai kultūrai nebūdingas aštrus skonis. Mes valgome saldų, sūrų ir rūgštų maistą. Kinų filosofija teigia , kad saldaus skonio perteklius (cukraus skonis) sukelia įkyrių minčių, apsėdimo būseną, sūraus – baimę, rūgštaus – smurtą. Tikrasis saldumas (šio skonio maisto galime valgyti daug) yra šiek tiek salstelėjęs grūdų skonis. Dar reikia šiek tiek aštraus, kartaus, rūgštaus ir sūraus, priklausomai nuo žmogaus ligų, vyraujančios energijos. Aštrus skonis sušildo, valo ne tik žarnyną ir plaučius, bet ir odą.

Dar kartą priminsime visapusišką, harmonizuojantį prieskonių poreikį

Unikalus imbiero veikimas. Imbieru senovėje gydydavo daug ligų, tai universalus prieskonis ir gamtos duotas vaistas. Imbiero arbata su citrina valo kraują, neutralizuoja visus toksinus, šlakus. Labai gerai šią arbatą gerti kai blogas virškinimas, susikaupus kūne gleivėms, norint išskaidyti auglius. Pusė stiklinės arbatos geriama 2-3 kartus dienoje 20-30 min. prieš valgį ( 0,3 arbatinio šaukštelio imbiero stiklinei vandens). Imbiero kompresai išskaido įvairius nepiktybinius auglius. Jie dedami esant mastopatijai, cistoms gimdoje ir kt. Šie kompresai dedami ir skaudant galvai, esant skausmams nugaroje, galima dėti ant stuburo. Kompresai pašalina gleives, sukietėjimas, suaktyvina kraujotaką. Imbiero milteliai kompresams atskiedžiami karštu vandeniu iki tešlos konsistencijos.

Naudokitės unikaliomis kinų medicinos žiniomis: vartokite, tinkamai pasirinkę, kuo daugiau žolelių ir prieskonių. Masažuokite tuos taškus, kuriuos jums labiau skauda, kurie jautrūs, masažuokite nugarą. Sukamaisiais judesiais trinkite-masažuokite sąnarius per alkūnes ir kelius, taip pat per riešus ir kulkšnis. Šiose vietose daug aktyvių taškų. Tuo būdu Jūs panaikinsite energijos sąstingį kūne ir tapsite sveikesni.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė