AGNI ir ODŽASAS

Ajurveda – viena seniausių pasaulio filosofijos ir medicinos sistemų, kurios mokymas vis labiau plinta Vakaruose.
Visiems žmonėms, kurie nori būti sveiki, reikia stiprinti imunitetą, kurį Vedų raštai vadina Odžasu. Fiziniame plane Odžasas – tai subtili visų žmogaus audinių kvintesencija, tarsi gyvybinė energija. Odžasas stiprus – žmogus fiziškai stiprus, jo lygi oda, žvilgantys plaukai, ramus besišypsantis veidas, gracingi judesiai, ramus ir melodingas balsas. Stiprus Odžasas generuoja labai subtilią energiją – Somą, kuri pasireiškia smegenyse. Soma tai mūsų sugebėjimo mylėti pasaulį ir žmones šaltinis. Šios esencijos dėka žmogus jaučia save pasaulio dalimi, myli jį supantį pasaulį, spinduliuoja gerumą, prisitaiko prie kintančių aplinkybių. O svarbiausia – gyvena palaimingoje kūryboje dėl žmonių. Ir tada žmogus pats tampa gražus, o ir jo kūriniai ar tiesiog paslaugos kitiems žmonėms tampa ne rutina, o dvasiniu švytėjimu.

Odžaso jėga pasireiškia žmogaus auroje – toks žmogus tarsi švyti. Kai Odžasas silpsta, žmogus gyvenimo būdu jį naikina, prasideda liūdesys ir ligos.

Odžasą suardo:
Gyvenimo būdas,labai stipriai didinantis Vata došą;
Netinkama mityba, senas, pašildytas, mikrobangų krosnelėje gamintas maistas;
Skridimai lėktuvu, važiavimas mašina, intensyvios sporto rūšys, kuriose neatsipalaiduojama;
TV, kompiuteriai ir kita technika (dėl jų skleidžiamų bangų dažnių);
Garsi muzika, triukšmas;
Pernelyg ilgas badavimas;
Neigiamos emocijos: baimė, nerimas, pyktis, liūdesys, gobšumas, nekantrumas;
Pervargimas;
Tikėjimo stoka;
Pernelyg didelis lytinis aktyvumas.
Odžasą stiprina:
Daugelis dvasinių praktikų, taip pat ir augalai, akmenys, tinkamai parinktas maistas. Odžasą stiprina visi adaptogenai, kuriuos plačiai naudoja tiek kinų medicina, tiek Ajurveda. Vedų raštai propaguoja specialias technikas ir augalus, kurių visuma sudaro vadinamąjį Rasajanos – ilgaamžiškumo meną. Lietuviai savo gyvenimo kokybei pagerinti turėtų vartoti čiobrelio žolę, baziliką, erškėtuoges, citrinvytį, lyčio (lycium barbarum) vaisius. Mažiau žinomas, bet Lietuvoje jau auginamas lyčio vaisius ypatingai stiprina nusilpusius inkstus. Labai gerai tiems, kurie keliasi naktį arba serga enureze. Gydo impotenciją. Kartu šis augalas labai teigiamai veikia žmogaus jausmus ir dvasią: išvaduoja iš naktinių košmarų, sumaišties dieną, padeda susitelkti darbams. Žievė ir lapai padeda sergantiems diabetu, gydo džiovą. Sureguliuoja medžiagų apykaitą ir nuima sąnarių skausmus, gerina odos būklę, padeda sergantiems įvairiomis odos ligomis, tame tarpe tiems, kuriuos kamuoja votys. Padeda sergantiems kepenų ligomis, pagerina akių būklę, sumažina galvos svaigimą, gerina bendrą kraujotaką.

Vakarų medicina tyrė šį augalą ir teigia, kad Lyči:
Stiprina ir reguliuoja imuninę sistemą;
Stabdo, atitolina senatvę;
Sumažina lipidų kiekį kraujyje;
Gerina kepenų būklę, neleidžia vystytis cirozei, „suriebėjusioms“ kepenims;
Turi priešvėžinių savybių;
Didina estrogenų kiekį organizme, gerai vartoti klimakteriniu laikotarpiu;
Didina leukocitų kiekį chemoterapijos metu;
Mažina cukraus kiekį kraujyje;
Vaisiai ir lapai mažina kraujospūdį;
Senatvę atitolina, inkstus bei kepenis stiprina citrinvytis, dar vadinamas šizandra. Vakarų medicina akcentuoja šizandros panaudojimo naudą šiais atvejais:
Po chemoterapijos ar jos metu;
Peršalus;
Sergant hepatitu (ypatingai geras poveikis atstatant pažeistas hepatito ar alkoholizmo kepenis);
Sergant kepenų ligomis;
Mažina stresą, nuima nuovargį, gydo depresiją;
Gydo astmą, chronišką kosulį, stiprina plaučius;
Reguliuoja kraujo spaudimą ir mažina cukraus ir cholesterolio kiekį jame;
Mažai kas žino, kad Odžasą ir mūsų imunitetą stiprina pienas, nes jis pastaruoju metu nuvertintas, kadangi nemokame teisingai pieno vartoti. Šilto pieno stiklinė su prieskoniais (cinamonu, gvazdikėliais, kardamonu, šafranu) vakare tuščiu skrandžiu sureguliuos visas došas ir padidins jūsų subtiliąją energiją – Odžasą. Pieno negalima vartoti šalto, nes tada jis padeda susidaryti gleivėms. Prieskoniai panaikina šią nepageidautiną pieno savybę. Mažiau pieno turėtų vartoti Kapchos tipo žmonės, bet ir jie žiemos vakarais 2-3 kartus per savaitę gali juo pasimėgauti.

Kad žmogus būtų sveikas, jo imunitetas stiprus Ajurveda ypatingą dėmesį skiria ne vien žolių terapijai ar atskirų maistinių medžiagų vartojimui, bet ir bendram virškinimo procesui. Pagal Ajurvedą visos kūno ligos yra neteisingo virškinimo (įsisavinimo, maisto atliekų pašalinimo) pasekmė.

Kad Odžasas nenusilptų, labai svarbu, kad maistas būtų gerai suvirškintas, tai yra visos materialiosios ir subtiliosios maisto energijos pilnai įsisavintos, o virškinimo procese susidariusios atliekos Ama pilnai pašalintos. Todėl viena pagrindinių sveikatos sąlygų yra geras virškinimas. Ajurveda moko, kad bet kuris nesuvirškintas maistas – tai nuodai (AMA) mūsų kūnui, jausmams, subtiliosioms energijoms. Šie nuodai savo ruožtu dar apsunkina, komplikuoja visą medžiagų apykaitą ir susidaro tarsi užburtas sutrikimų ratas. AMOS požymiai: blogas kvapas iš burnos, apneštas liežuvis, dujos žarnyne, drumstas šlapimas, pykinimas, sunkumas skrandyje.

Norėdami atsikratyti šlakų, privalote sustiprinti virškinimo ugnį AGNI ir laikytis šių rekomendacijų:
Nevalgykite susijaudinę;
Pasistenkite valgyti tik tada, kai pajusite alkį;
Dažniau valgykite namuose. Maistas, pagamintas su meile, geriau įsisavinamas;
Valgykite su tais, kurių kompanija jums maloni;
Valgio metu galite klausytis ramios klasikinės ar indiškos muzikos;
Negerkite šaltų gėrimų (su ledu) ar pieno valgio metu. Jei pagrindinis patiekalas labai sausas –užsigerkite keliais gurkšniais karštos arbatos su imbieru ir citrina;
Jei esate labai užsišlakavęs, valgykite ir gerkite tik šiltą maistą;
Valgykite ne daugiau, negu telpa jūsų sudėtuose delnuose;
Vartokite visų šešių skonių maistą. Skonį paįvairinkite prieskoniais;
Tarp valgių turi būti 3-6 valandos pertrauka;
Valgykite tik ekologiškai švarų maistą ir pasirinkite jį pagal savo konstituciją (došą).
Labai svarbu sureguliuoti virškinimo ugnį AGNI. Ajurvedoje Agni sąvoka labai dažnai minima. Plačiąją prasme – tai ugnis, kurianti visą visatą, atsakinga už visus alchemijos virsmus kosmose. Žmogaus kūne AGNI – tai virškinimo ugnis. Ji padeda skaidyti ir įsisavinti visas maisto medžiagas, padeda išsiskirti iš maisto subtiliosioms energijoms. AGNI pagalba šios subtiliosios energijos atlieka įvairius virsmus, alchemijos procesus mūsų jausmuose, kūne. Kad maistas teikia daug subtiliųjų energijų, buvo žinoma jau senovėje. Vedų raštai teigia, kad dauguma žolių, prieskonių veikia mūsų jausmus: padeda geriau suvokti meilę ir ją išreikšti, padeda suvokti pasaulį, ugdo mūsų aukštesniąją sąmonę. Todėl su maistu reikia elgtis labai pagarbiai: puošti stalus gėlėmis, prieš valgį nusiprausti. Valgio metu Ajurveda pataria stabtelėti ir lėtai įkvėpti oro. Tas oras reikalingas geresniam maisto sudeginimui, o kartu jo subtiliųjų energijų įsisavinimui.

AGNI žmogaus kūne padeda pasišalinti šlakams – jie išeina su šlapimu, prakaitu, per tiesiąją žarną. Dalį šlakų neutralizuoja pati ugnis AGNI.

Silpna AGNI – blogas, vangus virškinimas. Pernelyg kaitri, didelė AGNI – maistas „sudega“, net nespėjus jo įsisavinti.

Silpnos Agni požymiai:
Dujos;
Atsirūgimas;
Lėtas virškinimas;
Vangus mąstymas, apatija;
Nėra prakaito arba jo mažai;
Vidurių užkietėjimas;
Pernelyg kaitrios Agni požymiai:
Labai stiprus, dažnas atsirūgimas;
Stiprus prakaitavimas;
Diarėja (viduriavimas);
Deginimas virškinamajame trakte;
Susierzinimas, įsiaudrinimas;
Abiem šiais atvejais, norėdami sureguliuoti virškinimą, turite laikytis aukščiau pateiktų rekomendacijų. Tik silpnos Agni atveju reikia valgyti kuo įvairesnių prieskonių, gerti jų arbatas, ypač naudingos imbiero ir kardamono arbatos. Maistas būtinai privalo būti šiltas. Kelių dienų badavimas ir įvairių žolelių arbatos taip pat padidina virškinimo ugnį AGNI. Padidintos AGNI atveju galima gerti daugiau sulčių, valgyti įvairių vaisių, salotų, gerti vėsesnius gėrimus. Iš prieskonių galima vartoti tik pankolį ir ciberžolę. Jie yra neutralūs ir sureguliuoja pačią AGNI.

Šių dienų mokslas, ištyrinėjęs Ajurvedos mitybos rekomendacijas ir pradėjęs jas taikyti moderniose klinikose, nustatė, kad tai viena geriausių mitybos koncepcijų:
Valgoma daug nesmulkintų kruopų, todėl gaunama maistinių skaidulų, geriau funkcionuoja žarnynas, stiprėja imunitetas;
Mažai riebalų, iš jų vartojami tik aliejai;
Nevartojamas rafinuotas cukrus ir gaminiai su juo;
Daug mineralinių medžiagų, kurių yra negludintose kruopose, daržovėse, įvairiuose prieskoniuose;
Nedaug gyvulinių baltymų, bet vartojami pieno produktai, kurių baltymai ypač vertingi;
Nevartojami stimuliatoriai, kaip kava, gazuoti to nikai, alkoholis;
Vartojami įvairūs maisto papildai. Tai su medumi arba specialia medžio derva (mira) sumaišyti įvairūs džiovinti vaistingieji augalai. Taip pat vartojami įvairūs vaisių džemai.
Atminkite, kad Ajurveda – tai ir savita pasaulio suvokimo filosofija, kuri moko žmogų būti savimi, neskubėti, naudotis gamtos teikiamais vaistais. Būtent iš Vedų raštų yra kilęs teiginys, kad kiekvienas tinkamai parinktas maisto produktas yra mums kaip vaistas. Šį teiginį pripažino ir kartojo žymiausi pasaulio gydytojai. Jo pagrindu rėmėsi savita mitybos filosofija, kuri rekomendavo ne vien sočiai prikimšti pilvą, bet ir gydytis maistu bei augalais. Ajurveda pirmoji pradėjo naudoti maisto papildus, kurie teikia ne sotumo jausmą, o gydo mūsų kūną ir sielą – stiprina Odžasą ir Soma. Dabartiniu metu žymiausios maisto papildus ar kosmetiką gaminančios firmos studijuoja Ajurvedą ir joje ieško sveikatos ir grožio komponentų.

Taikykite Ajurvedos žinias praktikoje. Šių rekomendacijų praktinis įgyvendinimas stiprins jūsų kūną ir skaidrins jausmus, ugdys sugebėjimą mylėti pasaulį tokį, koks jis yra.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė