ŽOLELIŲ MAGIJA

Žolelės VATOMS

  • Ajeras
    Teigiamai veikia nervų sistemą, kaulų smegenis, stiprus poveikis (valantysis) galvos smegenims, gerina virškinimą. Visų haliucinogenų šalutinį poveikį galima neutralizuoti ajero šaknų pagalba. Tai viena geriausių žolių, veikiančių protą. Ajeras, bazilikas, brami (gotu kola) ir ginkmedis –augalai, kurie veikia smegenų funkcijas.
    Ajurveda teigia, kad ajeras turi žodžio jėgą, proto jėgą, saviraiškos jėgą. Jaunina vatos tipo žmones, valo subtiliųjų kanalų energetiką, pakelia sąmonės lygį ir atmintį. Tai viena geriausių žolių, veikiančių protą. Padeda transformuoti seksualinę energiją į kūrybinę. Teikia pranai jėgų, didina ją.
    Tai vaistinė žolė, neduoti vaikams, vartoti ne daugiau, negu nurodyta instrukcijoje, nes didesnės dozės sukelia vėmimą.
    Ypač tinka Vatos ir Kaphos tipo žmonėms.
    Bazilikas
    Bazilikas tegiamai veikia kaulų čiulpus, kraują, plazmą, nervų audinius, kvėpavimo bei virškinimo sistemas.
    Bazilikas mažina temperatūrą, skatina prakaito išsiskyrimą sergant peršalimo ligomis, ypatingai įv. bronchitais, nes skatina plaučių gijimą sergant bet kuriomis su plaučiais susijusiomis ligomis. Šalina gleives iš plaučių, nosies, veido ertmių, didina pranos (kinų medicinoje či) kiekį, aštrina jutiminį pasaulio suvokimą. Stiprina nervų audinį bei gerina atmintį. Vedų medicina teigia, kad baziliko arbata su medumi suteikia protui ypatingo aiškumo.
    Bazilikas yra viena iš švenčiausių žolių vedų medicinoje, kuri padeda vystyti tos čakros, kurią mes siejame su vadinamąja “trečiąja akimi”, energetiką. Jis atveria širdį ir protą, pripildydamas juos meilės ir ištikimybės energija. Bazilikas turi satva prigimtį. Bazilikas suteikia žmogui dievišką apsaugą, “valo” aurą, stiprina imuninę sistemą.
    Bazilikas, augantis vazone ant palangės, ypatingu būdu valo orą, gerina kambario energetiką.
    Bazilikas ypač tinka vatos ir Kaphos tipo žmonėms, tik dideli jo kiekiai didna došą Pita.

Gudobelė
Teigiamai veikia kraują, plazmą, raumenis, plečia kraujagysles, nuima spazmus, varo šlapimą. Gydo širdies ligas, ypač padeda esant “senatvinei” išsiplėtusiai širdžiai, mažina kraujospūdį, tirpdo trombus, padeda esant nemigai.
Be teigiamo poveikio kraujotakos sistemai dar stimuliuoja virškinimą. Padeda easnt augliams virškinamajame trakte.
Ypač tinka Vatos tipo žmonėms, kurie linkę sirgti ateroskleroze, kurių padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.
Stipriausią poveikį turi uogos, bet galima vartoti lapus, o ypač žiedus, kurių arbata yra labai skani.Norėdami sustiprinti širdies raumenį, į arbatą galime pridėti širdį stiprinančių prieskonių – ciberžolės arba kardamono.

Linų sėmenys
Linų sėmenis nuo seno vartoja lietuvių liaudies medicina. Linų sėmenų nuoviras geriamas esant vidurių ligoms, laisvina juos , padeda pasišalinti gleivėms iš žarnyno .Rytuose sėmenys dar vertinami kaip tonizuojanti ir jauninanti priemonė, ypač tinka šiam tikslui maltų sėmenų arbatos su saldymedžiu. Tai puiki priemonė, gydanti plaučių audinį, ypač esant chroniškiems degeneraciniams procesams plaučiuose (astma, chroniškas bronchitas, tuberkuliozė, plaučių uždegimas).
• Linų sėmenų kisielius iš grūstų sėklų verdamas esant skrandžio opai, gastritui.
• Sėmenų vonios rekomenduojamos esant gimdos augliams, mastopatijai. 300 g sėmenų užpylus vandeniu paverdama puode, po to nuoviras pilamas į vonią. Rekomenduojama per mėnesį padaryti 15 vonių, gulėti po 40 min.
• Odos uždegimo atveju dėti grūstų sėmenų kompresus.

Alavijas
Alavijas reguliuoja angliavandenių ir riebalų metabolizmą, stiprina AGNI, aktyvina visus virškinimo fermentus.
Subalansuoja visas došas.
Tonizuoja, valo kraują, gerai veikia kepenis, tulžį, skrandį, blužnį. Labai gerai sureguliuoja plonosos žarnos funkcijas, gydo “moteriškus” susirgimus, akių ligas, odos ligas, geltą, tinka vartoti peršalus.
Vartoti po arbatinį šaukštelį sulčių 3 kartus dienoje. Labai dera su ciberžole (kurkuma). Taip pat galima maišyti su medumi arba obuolių sultimis.

Sandalas

Ypač plačiai naudojamas Ajurvedos medicinoje. Tinka visų došų žmonėms ir tik dideli jo kiekiai didina došą Kapcha.

Teigiamai veikia kraują, kaulų čiulpus, nervų ir reprodukcinius audinius, nervų ir virškinimo sistemas. Gydo daugelį infekcinių, peršalimo ligų, vėsina kūno karštį ir ramina protą. Labai gerai gydo bronchitą, cistitą, akių ligas, širdies permušimus bei įvairius dermatitus.
Sandalą labai gerai dėti į temperatūrą mažinančius mišinius, jis padeda esant visiems uždegimams ir kartu valo kraują.
Sandalą dvasinėje praktikoje naudoja aiškiaregystei atverti, tam tikslui sandalo aliejus tepamas trečiosios akies srityje. Sandalas padeda transformuoti seksualinę energiją į kūrybinę, stiprina intelektą.

Lotosas (Nelumbo nucifera)
Ypaš tinka Vatoms ir Pitoms
Lotosas yra šventas augalas induistams ir budistams. Lotoso žiedas – dvasinio augimo, skleidimosi simbolis. Jo žiedais puošiamos šventyklos, o visos augalo dalys vartojamos maistui ir specialioms ritualinėms arbatoms.
Lotosas teigiamai veikia kraują, kaulų čiulpus, nervinį ir reproduktyvinį audinius. Sėklos ir šaknys jaunina, tonizuoja, gydo impotenciją, gerina spermos kokybę, tinka sergantiems širdies ligomis. Taip pat gydo viduriavimą, hemorojų, stabdo kraujavimą. . Labai tinka sergantiems chronišku pankreatitu. Vakarų medicina ištyrė, kad lotoso sėklos mažina kraujospūdį, gydo aritmiją, detoksikuoja, teigiamai veikia urogenitalinę sistemą.
Emocijų plotmėje lotosas ramina įsiaudrinusius jausmus, priduoda protui aiškumą, padeda kamuojamiems naktinių košmarų ir įkyrių minčių. Padeda susikoncentruoti, gydo mikčiojimą. Padeda sergantiems nemiga, depresija, suteikia širdžiai ramybę.

Remania (Rehmannia glutinosa)
Tinka Vatoms ir Pitoms
Stiprina širdį, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, reguliuoja spaudimą priklausomai nuo dozės (mažos dozės siaurina kraujagysles, o didelės plečia). Naudojama kaip bendra stiprinanti, tonizuojanti, kraujavimą stabdanti ir kraujodarą skatinanti priemonė.
Ajurveda taip pat laiko remaniją augalu, kuris ypač stiprina inkstus ir kepenis. Remanija priklauso adaptogenų grupei, jaunina ir atgaivina visą organizmą. Tinka peršalusiems. Gydo anemiją. Tonizuoja gimdą, gydo jos uždegimus.

Žolės Pitoms

Saldymedis
Saldymedis. Įeina į pasaulio TOP žolių dešimtuką. Teigiamai veikia visus audinius, tik labai dideli jo kiekiai neigiamai veikia kasą.
Labai gerai padeda peršalus, sergant bronchitu, laringitu, jei sunkiai ir skausmingai šlapinamasi. Valo gleives iš organizmo, plaučių.
Neutralizuoja kitų žolių pašalinį poveikį.
Jaunina ir tonizuoja visus audinius, teigiamai veikia antinksčius, turi panašų poveikį į kortizono veikimą. Jaunina organizmą. Slopina alergines reakcijas. Gerina regėjimą, plaukų, odos, būklę. Priduoda jėgų nusilpusiems. Atlieka viso organizmo korekciją menopauzės metu.
Turi Satva prigimtį, pakelia dvasią, nuramina žmogų.
Labai gerai dera su imbieru.
Tinka Pitoms ir Vatoms ir tik dideli jo vartojami kiekiai didina došą Kapcha.

Jazmino žiedai
Jazmino žiedų arbata teigiamai veikia kaulus, kaulų čiulpus, kraują, nervų, kraujotakos bei reproduktyvinę sistemas. Ši arbata reguliuoja medžiagų apykaitą, stiprina nervų sistemą, stabdo kraujavimą, pasižymi antibakteriniu veikimu.
Ajurvedos medicina ją rekomenduoja gerti Pitos bei Kaphos tipo žmonėms, nes ji pasižymi vėsinančiu organizmą poveikiu. Ją gali vartoti ir vatos tipo žmonės, nes tik labai dažnas šios arbatos vartojimas didina došą Vata.
Ši arbata vartojama esant psichoemocinio pobūdžio susirgimams, skaudant galvą, esant vidiniam kraujavimui. Padeda tiems ligoniams, kurie turi šlapinimosi sutrikimų (dirgli, lyg deganti). Ši arbata gali būti vartojama sergant virusinėmis infekcijomis. Padeda sergantiems kaulų vėžiu ir limfmazgių vėžiu. Stiprina, valo visą limfos mazgų, limfagyslių sistemą.
Moterims jazmino žiedai – švelnus afrodiziakas, valo gimdą. Ajurvedos medicina teigia, kad jazmino žiedai padeda geriau išreikšti meilės bei užuojautos jausmus.

Šafranas (harmonizuoja visas došas)
Tai pats brangiausias prieskonis pasaulyje (1kg kainuoja apie 1500 eur). Šafranas malonaus, švelnaus aromato, specifinio kartoko skonio. Šafranu skaninami padažai, sriubos, jo dedama į žuvies ir ryžių patiekalus.
Šafranas atstato organizmo balansą, tuo pačiu padėdamas harmonizuoti visas organizmo funkcijas ir metabolizmo procesus.Teigiamai veikia visus žmogaus organus, ypač kraują (gydo anemiją), tonizuoja, jaunina, gydo moterų reproduktyvinę sistemą, reguliuoja blužnies ir kepenų funkcijas, veikia kaip afroditikas. Šafranas teikia žmonėms meilės, ištikimybės ir gailestingumo energiją.

Kalpokė (Scuttelaria)
Kalpokė gydo nemigą, epilepsiją, galvos skausmus, hipertoniją, nuima raumenų spazmus, pasižymi priešalerginiu veikimu, nes gerina medžiagų apykaitą.
Ji sumažina nervinę įtampą ir tuo pačiu metu stiprina CNS. Padeda žiūrėti į gyvenimo įvykius plačiau. Tarsi iš kitos perspektyvos.
Ajurveda teigia, kad šis augalas padeda atsikratyti pykčio, pavydo bei neapykantos. Ramina širdį ir mažina pernelyg didelius norus, padeda susierzinusiems.
Vakare padeda užmigti, o ryte suteikia protui ypatingą koncentraciją ir minčių aiškumą, pagyvina pasaulio suvokimą ir jutimus.

Varnalėša
Teigimai veikia kvėpavimo, kraujotakos, limfos bei šlapimo pūslės sistemas, ypač gerai valo kraują bei visą virškinimo traktą nuo šlakų, tinka sergantiems inkstų ligomis, mažina tinimą.
Labai stiprus varnalėšos valantysis veikimas, ypač gerai valo kraują ir limfą varnalėšos šaknys. Sėklos pasižymi stipriu detoksikuojančiu ir šlapimą varančiu efektu.
Ajurvedos medicina teigia, kad varnalėša jaunina Pitos ir Kaphos tipo žmones, mažina pykčio, agresijos jausmus. Labai gerai dera su kurkuma, jų mišinius galima vartoti kartu ar su žalia arbata.
Lietuvoje “ataugų, druskų” tirpinimui galiu pasiūlyti unikalų receptą: varnalėšų lapkočius su lapais sumalti, išspausti 0,5 litro sulčių ir sumaišyti su 0,5 litro degtinės. Gerti po valgomąjį šaukštą 2-3 kartus per dieną. Reikalingi 2 gydymosi kursai per vasarą.
Varnalėšų sultis galima maišyti su pienių sultimis santykiu 3:1.

Kiaulpienės
Teigiamai veikia kraujotakos, virškinimo, šlapimo pūslės ir limfinę sistemas. Jų poveikis organizmui ypatingas tuo, kad kiulpienės pasižymi stipriu detiksikuojančiu kraują, virškinamąjį traktą, ypač kepenis ir tulžį, veikimu. Labai gerai dera su varnalėšų šaknimis, žalia arbata bei visomis prieskonių arbatomis, nes tada pasireiškia “platus” visą organizmą valantysis poveikis. Kiaulpienių šaknų arbatą būtina vartoti tiems, kurie piktnaudžiauja mėsa, riebiu ir keptu maistu.
Kiaulpienės gydo mastopatiją bei krūtų navikus, vartojamos jei padidėja limfiniai mazgai.
Ajurvedos medicina pataria kiaulpienes vartoti Pitos ir Kaphos tipo žmonėms.

Dedešva (ybiškė)
Vartojami žiedlapiai, kurių arbata turi malonų rūgštų skonį. Dedešva ir ybiškė yra panašūs augalai. Tai vienos šeimos porūšiai.
Ajurvedos medicina šį augalą ypač rekomenduoja Pitos bei Kaphos tipo žmonėms ir tik dideli jo kiekiai, kai kasdien išgeriama po kelis puodelius arbatos, gali padidinti došą Vata.
Teigiamai veikia šiuos kūno audinius: kraują, plazmą, raumenis, kaulų čiulpus, nervų audinį bei reproduktyvinę sistemą. Gerina medžiagų apykaitą, stabdo kraujavimą, pasižymi priešspazminiu veikimu, vėsina organizmą.
Ybiškės žiedų arbata gydo dismenorėją, kitus menstruacijų ciklo sutrikimus, ypač esant gausiam kraujavimui, padeda sergant šlapimo pūslės ir šlapimtakių ligomis, kosint, valo kraują nuo toksinų.
Vedų raštai teigia, kad ybiškių žiedų nuoviras teigiamai veikia pirmos ir antros čakrų energetiką, gydo inkstų, kepenų, reproduktyvinės sistemos ligas. Ybiškės energetika panaši į rožių bei lotoso, kurie laikomi šventais augalais. Ybiškės arbata padeda sutelkti dėmesį meditacijos metu, valo kraują ir širdį tiek fiziniame plane, tiek jų subtiliąsias energijas.
Vasarą galima 8 gramus žiedų užpilti 0,5 l šalto vandens, palaikyti pusvalandį ir turėsite puikų vėsinantį gėrimą.

Žolės Kaphoms

Šalavijas
Šalavijas tinka Kaphos ir Vatos tipo žmonėms. Stiprina nervus, gerina medžiagų apykaitą, veikia antispazmiškai. Gydo peršalimo ligas, gripą, tinka, kai padidėja limfmazgiai, nes turi priešuždegiminių, antimikrobinių savybių. Tinka nervingiems žmonėms, stabdo plaukų slinkimą.
Ypač unikalus kaphos tipo žmonėms, arba sergantiems tomis ligomis, kai padidėja kapcha doša. Šalavijas džiovina visas gleives, mažina jų kiekį, tinka segantiems sloga ir sinusitu. Padeda žaizdų gijimui. Karštas arbatas turėtų gerti Kaphos ir Vatos tipo žmonės, o šaltus gėrimus su šalaviju gali vartoti ir Pitos.
Šalavijas harmonizuoja emocijas, daro protą sutelktą ir aiškų, žmogui suteikia ramybės būseną. Mažina aistras ir nepagrįstus norus.

Kurkuma (ciberžolė)
Gerina virškinimo trakto veiklą, reguliuoja medžiagų apykaitą (koreguoja visus metabolizmo procesus), gerina kraujotaką, gydo diabetą, artritą, odos ligas, anemiją, pasižymi antibakteriniu veikimu.
Ajurvedos medicina ypač vertino kurkumą todėl, kad ji padidina visų sąnarių (kremzlių) elastingumą, normalizuoja žarnyno veiklą sergantiems disbakterioze.
Ji ne tik valo kraują, bet ir stimuliuoja kraujodarą.
Senovėje teigė, kad kurkuma suteikia žmonėms ypatingos Dievo motinos energijos, valo čakras ir subtiliuosiuis kanalus. Ypač tinka Kaphos tipo žmonėms.
• Sergant diabetu vartoti po valgio, perpus sumaišius su medumi ( 0,3 arbatinio šaukštelio mišinio ). Naudinga gerti žalią arbatą, įdėjus į ją žiupsnelį kurkumos.
• Esant vidurių užkietėjimui, nevirškinimui, dėti į ruošiamą maistą.
• Kosint, sergant astma 2 –3 kartus per dieną 20 min. prieš valgį gerti po 0,5 stiklinės kurkumos arbatos (žiupsnelis prieskonio į vandenį ar žalią arbatą).

Debesylas
Tai Rasajanos žolė Kaphos tipo žmonėms. Gydo peršalimą, astmą, kosulį, dispepsiją, nervų sistemos silpnumą. Ypatingai teigiamai veikia plaučių audinį.
Kaip prakaitavimą ir atsikosėjimą skatinančią priemonę jį galima naudoti kartu su imbieru, kardamonu bei cinamonu.

Pelynai
Tinka Kaphoms ir Vatoms. Pelynai gerina virškinimą, sušildo apatinę pilvo dalį, padeda, kai vėluoja mėnesinės, jos nereguliarios. Padeda, jei gresia persileidimas. Valo efektyviai šlakus iš virškinamojo trakto, gydo artritą.
Nuima nerimą ir ramina nervus.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė