ŽENŠENIS

Rytų filosofija moko, kad gamta kiekvieną žmogų sukuria absoliučiai individualų – tik su jam būdingu energetiniu ir genetiniu kodu, kartu kiekvienas turi vykdyti tik jam skirtą misiją Žemėje. Vakarų žmogus šiuo metu gyvena įspraustas į civilizacijos rėmus – keliasi pagal žadintuvo skambutį, daug metų mokosi, dirba širdžiai nemielą darbą tik dėl pinigų, valgo gamyklų apdorotą maistą, jau kelių mėnesių yra priverstinai skiepijamas, kartais net pradedamas mėgintuvėlyje, o jo broliai ir seserys tame pačiame mėgintuvėlyje nužudomi dar negimę. Žmogaus organizmas, jo psichika patiria didžiulį stresą, kurį dažnas malšina alkoholiu ir cigaretėmis, o kartais ir vaistais. Vaistai neleidžia pasireikšti prigimtinei gydomai jėgai, „išstumia“ ją, sukelia pašalinius reiškinius organizme.

Nuo senų senovės prigimtinei gydomai jėgai, kuri dažnai vadinama vitaline energija, žmogaus organizme stiprinti buvo naudojami įvairūs augalai. Grupė šių augalų, turinti specifinį žmogaus organizmą stiprinantį poveikį, vadinama adaptogenais. Adaptogenai didina organizmo atsparumą įvairiems neigiamiems faktoriams – infekcijoms, aukštai ar žemai temperatūroms, fizinei ar psichinei perkrovoms, nuodingoms medžiagoms ir pan. Adaptogenai teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, didina hemoglobino kiekį, gerina smegenų kraujotaką, gerina lytinės sistemos veiklą, mažina cholesterolio kiekį, pasižymi antistresiniu poveikiu. Pats organizmas turi savyje didelį savireguliacijos rezervą. Ženšenis padeda organizmo adaptacinėms sistemoms prisitaikyti prie streso, pakitusių gyvenimo sąlygų.

Lietuvoje galima gauti maisto priedų ar arbatų su eleuterokoku, saldymedžiu, remanija, astragalu, kininiu citrinvyčiu, kordicepsu, tačiau visų adaptogenų karaliumi lieka ženšenis.

Ženšenis – tai populiariausias augalas visame pasaulyje. Vakarai juo naudojasi darbingumui padidinti ar gyvenimo trukmei prailginti. Rytuose į visus augalus būdavo žiūrima iš energetinės plotmės.

Kiniečiai ženšenio šaknį vertina kaip gyvybės eleksyrą, pratęsiantį gyvenimą ir grąžinantį nusilpusiam žmogui jėgas. „Žen-šen“, taip kiniečiai vadina šią stebuklingąją šaknį. Ren arba žen – tai žmogus. Šen – siela – tai, kas daro žmogų žmogumi, susijusi su dvasia Ling, esančia širdyje.

Psichinės energijos bruožų visuma sudaro Šen. Šen savybės: racionalumas, intelektas, emocionalumas, inteligencija. Šen pasireiškia kaip nuotaika, individualumas, konkreti užduotis (kaip ji sprendžiama). Visas šias savybes stiprina ir vysto ženšenis. Taigi, galima teigti, kad jis stiprina mūsų sielą, individualumą.

Kiniečių medicina teigia, kad ženšenio šaknis stiprina bei didina bendrą Či kiekį organizme, ypač blužnies ir plaučių energiniuose kanaluose. Priminsime, kad Či koncepcija – kinų medicinos šerdis. Či skirstoma į vidinę, t.y. cirkuliuojančią žmoguje ir išorinę – cirkuliuojančią gamtoje, nors šis skirstymas tėra sąlyginis. Materija – tai Či, įsikūnijusi formoje. Či – nematoma substancija, nemateriali jėga, kuri, tačiau, turi matomos ir juntamos formos pasireiškimus. Visos fizinės veiklos formos – Či pasireiškimo esmė: tai lytėjimas, pažinimas, emocijos, virškinimas, judėjimas ir kt. Či – tai kas duoda žmogui gyvybę žmogaus kūne. Či teka ratu pagrindiniais energetiniais kanalais, kartu reguliuodama visas fiziologines žmogaus funkcijas. Či taip pat apsaugo žmogų nuo daugelio išorės veiksnių, nuo jos priklauso mūsų nespecifinis imunitetas.

Jei žmogui trūksta šios energijos –jis nusilpsta ir serga. Či trūkumo organizme požymiai: nervinis ir fizinis išsekimas, nerimas, silpnumas, apatija, ištvermės stoka, sumažėjusi kūno temperatūra, šaltos rankos ir kojos, dažnos peršalimo ligos, organų nusmukimas, jų funkcijų susilpnėjimas. Kraujas ir Či kinų medicinoje yra labai tarpusavuje susiję: kraujas teka taip, kaip cirkuliuoja Či. Či energijos trūkumas atsiliepia visai kraujotakai: kartu atsiranda disharmonija plaučių ir kasos – blužnies energiniuose kanaluose. Plaučiai sunkau įsisavina su įkvepiamu oru gaunamą Či, o kasa blužnis nebesugeba įsisavinti su maistu teikiamos Či. Susidaro tarsi užburtas ratas – bendras nusilpimas ir energijos nepakankamumas. Yra daug būdų save harmonizuoti: galima naudoti specialią Či terapiją, apjungiančią septynis rezonatorius (akupunktūrinius taškus), kvėpavimo pratimus ar Či-gun gimnastiką, bet visa tai sunkiai įveikiama darbais apsikrovusiam vakariečiui. Paprasčiau vartoti adaptogenus, ypač ženšenį, tai tikrai krališkas augalas. Jis ne tik gydys jūsų organizmą, bet ir sielą. Kinų filosifija ypač didelį dėmesį skiria savo individualios asmenybės, savojo aš suvokimui ir vystymui. Tam skirta speciali Šen terapija. Ji padeda geriau save pažinti, suprasti savo misiją žemėje, save realizuoti ir jausti ryšį tiek su dangumi, tiek su žeme. Jei mes nemokame šios terapijos – vartokime ženšenį – jis didins mūsų vitalinę energiją ir kartu padės mums save realizuoti.

Ženšenis stiprina tiek In, tiek Jan energijas, neveltui ši šaknis primena žmogų. Rytų medicinos koncepsija teigia, kad viena iš svarbiausių žmogaus harmonijos ir sveikatos sąlygų yra In ir Jan balansas, harmonija žmogaus kūne bei psichikoje. Šiuo atveju ženšenis yra taip pat nepamainomas visai žmonijai duotas unikalus gamtos kūrinys, harmonizuojantis mūsų energijas.

Lotyniškas ženšenio pavadinimas yra Panax Ginseng. Ženšenis turi daug biologiškai aktyvių medžiagų saponinglikozidų (ženšenizidų, panaksozidų), taip pat vitaminų, mineralinių medžiagų, polisacharidų.

Tai vienas iš svarbiausių adaptogenų klasikinėje medicinoje.

Poveikis organizmui:

  • Stiprina kepenis. Labai gerai sergantiems hepatitu, alkoholizmu, kitomis kepenų ligomis.
  • Reguliuoja medžiagų apykaitą, teigiamai veikia kasos, blužnies ir skrandžio veiklą. Tinka sergantiems chronišku pankretitu ar cholecistitu.
  • Hipoglikeminis efektas (mažina cukraus kiekį kraujyje), sergantiems diabetu pagerina bendrą organizmo būklę.
  • Priešvėžinis. Paskutinieji pasaulio moksliniai tyrimai įrodė didelį ženšenio poveikį onkologinių ligonių gydymui.
  • Priešsklerotinis ir širdies – kraujagyslių sistemą reguliuojantis poveikis. Didelės dozės – kraujagysles siaurinantis, mažos – plečiantis efektas. Pradinėse hipertoniės ligos stadijose ženšenis gali sureguliuoti spaudimą, bet tiems, kurie turi labai aukštą spaudimą, jo vartoti nereikėtų.
    Stiprina ir reguliuoja endokrininę sistemą, ypač stiprina antinksčius.
    Mažina cholesterolio kiekį.
  • Antistresinis poveikis.
  • Tonizuojantis poveikis, gerina protinį ir fizinį aktyvumą (nemaišyti su stimuliuojančiu poveikiu, kurį turi kava ar guarana).
  • Potenciją didinantis poveikis.
  • Reguliuoja kraujo formulę, tinka sergantiems anemija.

Pastabos:

Kiniečiai nevartoja ženšenio ūmiu ligos periodu, pavyzdžiui, karščiuojant.

Labai naudinga dėti ženšenį į kitus žolių mišinius, kad ir žalią arbatą su cinamonu ar imbieru.

Azijoje keletas rūšių augalų vadinama ženšeniu, tačiau tikrasis ženšenis tėra vienas. Pavyzdžiui, vadinamasis Sibiro ženšenis iš tikrųjų yra eleuterokokas. Jis taip pat yra adaptogenas, tačiau jo poveikis skiriasi. Ženšenis auga ir Amerikoje tik jo šiek tiek kita sudėtis.

Rytų medicinos požiūriu labai svarbu, kas gerai funkcionuotų žmogaus kasa – blužnis ir jos energinis kanalas, kartu gerai veiktų visa virškinimo sistema. Jei virškinimas prastas ir nefunkcionuoja blužnies energinis kanalas, žmogus negali įsisavinti Či iš maisto, nusilpsta ir serga. Todėl rytuose į žolių mišinius su ženšeniu priimta dėti virškinimą gerinančių žolelių. Lietuviams taip pat nekenktų bent retkarčiais pagerti mūsų krašto žolių, valančių kepenis, gerinančių virškinimą, o po to vartoti ženšenį. Tada jo teikiama nauda bus nepalyginamai didesnė.Vartodami ženšenį taip pat darykite kvėpavimo pratimus, nes ženšenis padeda įsisavinti įkvėpimo metu gaunamą Či, taip pat padeda su maistu ir kvėpavimo dėka gautoms Či rūšims apsijungti. Pavartoję ženšenį ir padarę keletą kvėpavimo pratimų (kad ir paprasčiausiai keletą minučių sutelkę dėmesį į kvėpavimą) iš karto pajusite, kad jūsų kvėpavimas tapo gilesnis, tiesiog jausite krūtinėje enegijos antplūdį.

Vakarų medicina šiuo metu labai plačiai naudoja ženšenį vairių ligų profilaktikai ir gydymui. Vis daugiau mokslinių straipsnių teigia, kad ženšenis veiksmingas onkologijoje. Anksčiau vyravo nuomonė, kad jis gali skatinti piktybinių ląstelių augimą, bet dabar ji pilnai paneigta.

Ženšenį galima auginti ir Lietuvoje, tai įrodė darbščių Lietuvos ūkininkų patirtis. Skeptikams norėčiau pasakyti, kad ir bulvės kažkada buvo įvežtos į Lietuvą, daugelį amžių jos nebuvo tradicinis lietuvių maistas.

Naudokimės tuo, ką mums davė dangus ir gamta, ką įrodė tūkstantmečių patirtis.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė