UGNIES stichija – plonasis žarnynas

Kinų medicinoje plonasis žarnynas priklauso Ugnies stichijai. Atrodytų, kad toks „nešvarus“ organas negali būti derinamas su tokiu tauriu organu kaip širdis. Tačiau Dao filosofija moko, kad esmėje kiekvieno organo veikla yra būtina, todėl nėra geresnių ar blogesnių organų. Praeitame straipsnyje minėta, kad Širdis – dvasios buveinė, kraujas – tarsi dvasingumo materialusis substratas. Širdis per kraują „įlieja“ į kūną dvasinį sąmoningumą, palaiko ryšį tarp Dievo, Visatos, kosmoso ir mūsų kūno sąmonės bei jo vidinių fiziologinių funkcijų. Plonasis žarnynas per kraują teikia maisto medžiagas kiekvienai mūsų kūno ląstelei.

Iki 23 žmogaus embriono gyvenimo dienos širdis ir plonasis žarnynas yra kaip vienas organas. Plonojo žarnyno veikla visai organų imperijai – maisto medžiagų išrūšiavimas: vienas pašalina, kitas įsisavina. Kita plonojo žarnyno funkcija – imperatoriaus, t.y. širdies, apsauga. Fiziškai širdis daug ištveria, o emociškai – ne. Pavyzdžiui, jaudindamiesi prieš egzaminą, mes dažnai pajaučiame, kad kažkas atsitiko viduriams. Dėl tarpusavio glaudaus ryšio plonojo žarnyno veiklai kenkia bet kuri širdies patologija. Jei žmogus pernelyg jaudinasi, viskuo perdėtai rūpinasi, karštakošis – šis karštis gali sukelti plonųjų žarnų uždegimą. Ugnies stichijos veikimas plonajame žarnyne – tai alchemija, dangiškas ir magiškas virsmas, duodantis gyvybę kūnui (tiek materialųjį pradą, tiek gyvybinę energiją). Jei Ugnies pernelyg mažai, ji negalės atlikti savo funkcijų (širdies ir plonojo žarnyno energetinių kanalų veikla) taip pat negalės generuoti pakankamai Medžio stichijos (žr. schemą), sutriks skrandžio ir kasos- blužnies kanalų veikla. Žmogus jaus sunkumą kūne, kaupsis gleivės, vėliau disharmonija pasieks Metalo stichiją, kuri yra energijos maestro ir žmogus vis labiau silps, atsiras dusulys.

Svarbiausia plonojo žarnyno funkcija – virškinimas – labai sudėtinga. Klasikinė medicina teigia, kad maisto virškinimas, prasidėjęs skrandyje, tęsiamas dvylikapirštėje žarnoje, į kurią įsilieja kasos sultys ir tulžis. Kasos sultyse yra fermentų, skaldančių baltymus, riebalus ir angliavandenius. Tulžis stimuliuoja kasos sulčių išsiskyrimą, stiprina lipazės (riebalus skaldančio fermento) veiklą. Plonojoje žarnoje, veikiant žarnyno sultims, kuriose yra daug specifinių fermentų, visos maisto medžiagos galutinai suskaldomos ir rezorbuojasi skilimo produktai. Virškinimo procesui labai svarbios kepenys, nes jos gamina tulžį bei atlieka medžiagų apykaitoje susidariusių nuodingų medžiagų nukenksminimą. Matome, koks sudėtingas virškinimo procesas ir bet kurios virškinimo grandies sutrikimai, ypač fermentų stoka, neigiamai veikia visą medžiagų apykaitą. Klasikinė medicina šiuos sutrikimus reguliuoja virškinimo fermentų tabletėmis, bet retai sugeba atstatyti prarastą organizmo harmoniją. Kinų medicina šią harmoniją atstato veikdama atitinkamus energetinius rezonatorius.

Plonojo žarnyno energetinis kanalas.

Tai JAN energijos kanalas. Priminsime, kad IN energija, tai struktūra, kaupimas, JAN – judėjimas ir ta gyvoji energija, kurios dėka vyksta visos transformacijos. Plonasis žarnynas nekaupia, prisipildęs išsituština ir gamina visai imperijai gyvąją energiją. Plonųjų žarnų energetinio kanalo aktyvusis laikas – 13-15 val.

Kanalas turi 19 rezonatorių, kurių pagalba galima ne tik reguliuoti plonojo žarnyno veiklą, bet veikti žmogaus psichiką. Kiekvienas energetinio kanalo rezonatorius paprastai atlieka kelias funkcijas: reguliuoja, harmonizuoja atskirų organų veiklą, padeda atsikratyti negatyvių emocijų, taip pat padeda suprasti žmogui jo paskirtį, gyvenimo esmę ir uždavinius. Vidinė kanalo dalis (kurios negalime tiesiogiai veikti) eina į virškinimo organus, širdį.

Rezonatoriai IG2 (cian-gu) ir IG8 (siao-hai) veikiami tada, kai organizmas neįsisavina maisto medžiagų. Rezonatorius IG5 (jan-gu) masažuojamas, kai organizmas neįsisavina vitaminų. Taškas IG3 (hou-si) svarbus tuo, kad jo pagalba tonizuojama plonojo žarnyno veikla. Kita hou-si paskirtis, stebuklingojo Tu-maj kanalo, kuris eina per stuburą, atidarymas. Tuo būdu gydomi įvairūs stuburo susirgimai, galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, epilepsija ir kt. Tu-maj kanale yra informacija apie žmogaus misiją, todėl šio taško veikimas padės suvokti savo likimo, įvairių pareigų prasmę. IG16 (tian-čuan), tai pats „dangiškiausias“ rezonatorius iš viso plonojo žarnyno kanalo. Tai tarsi dangaus langas, pro kurį išgryninami žmogaus pojūčiai. Rezonatoriaus IG17 (tian-žun) masažas padeda ugdyti savigarbą, orumą. Labai padeda seniems žmonėms, nes mūsų visuomenė prarado pagarbą senam žmogui, o taško IG17 masažas padės atgauti pasitikėjimą savimi.

Kad sustiprintume rezonatoriui daromą poveikį, masažuodami aiškiai ir garsiai tarkime jo kinietišką pavadinimą, garsinė vibracija taip pat veikia gydomai. Jei žmogus turi daug virškinimo sistemos sutrikimų, vien plonojo žarnyno rezonatorių veikimo nepakaks, reikia veikti skrandžio bei kasos – blužnies energetinius kanalus, kurie priklauso žemės stichijai ir apie juos parašysime sekančiame straipsnyje.

Virškinimo sistemos organų veiklą ir kartu plonųjų žarnų energetinio kanalo veiklą galime pagerinti atitinkamai pasirinktu maistu. Jei jūsų virškinimas vangus, jaučiate sunkumą virškinamajame trakte, nevalgykite šaltų produktų. Tai tas pats, kaip pilti vandenį į ugnį. Žmogaus gyvybės paslaptis – Ugnies (JAN) ir Vandens (IN) bendras veikimas, šių jėgų ir stichijų harmonija. Pusryčiams ar priešpiečiams būtinai suvalgykite košės su prieskoniais. Nesitenkinkite vien vaisiais ir salotomis.

Ugnies stichijos maisto produktai

Produktų Savybės Daržovės ir prieskoniai Vaisiai Grūdai ir Ankštiniai Pienas ir Mėsa Riešutai Aliejai ir Cukrus
Šildo Imbieras, ciberžolė, pipirai, bazilikas, svogūnai Persikai, vyšnios Aviena Graikiški riešutai
Neutralūs Šafranas, pankolis, burokėliai, baklažanai, morkos Alyvuogės, erškėtuogės Miežiai, pupelės Raudona žuvis, jautiena Migdolai
Šaldo Mangoldai, salotinės cikorijos Obuoliai Kviečiai, Grikiai Moliuskai

Ugnies stichijos maisto produktai – viskas, kas raudonos spalvos: mėsa, žuvis, daržovės, vaistingųjų augalų žiedai. Maisto įsisavinimą (tiek virškinimą skrandyje, taip pat plonojoje žarnoje) labai pagerina prieskonių vartojimas. Vartokime lietuviškas žoleles, taip pat ir atvežtus prieskonius – imbierą, kardamoną, ciberžolę, gvazdikėlius ir kt. Naudinga gerti žalią arbatą, įbėrus į ją žiupsnelį ciberžolės. Ji gerina virškinimą, pasižymi antimikrobiniu veikimu, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, gydo artritą. Ugnies stichijos skonis – kartus, jis veikia širdį ir plonąją žarną. Kartus skonis gerina virškinimą, stimuliuoja kraujo cirkuliaciją kapiliarais, valo kraujagysles, pasižymi priešuždegiminiu antibakteriniu veikimu, padeda pašalinti toksinus iš riebalinio audinio. Ne veltui lietuviai nuo seno daugelį ligų gydydavo pelynų arbata. Tai stiprus vaistas, todėl be konkrečios fitoterapeuto rekomendacijos pelynų arbatą gerkite tik retkarčiais, kai jaučiate nevirškinimo simptomus. Tačiau atminkite, kad kartaus skonio perteklius kenkia – skatina išsekimą, gali svaigti galva, kraujagyslės tampa trapios ir neelastingos, pernelyg stimuliuojama širdies veikla (tas ypač liečia kavą). Plonąjį žarnyną, jo energetiką teigiamai veikia saldymedis (tai unikalus vaistas nuo daugelio ligų, gydo tiek šalčio, tiek karščio sukeltus negalavimus), gyslotis, raugerškis, šaltalankis. Dilgėlės – dar vienas svarbesnių gydomųjų augalų. Dilgėlių arbata valo kraują, nedidelės dozės sulčių (vartoti šaukštais) gydo skrandžio opą, kolitą, mažakraujystę, reumatą, tulžies pūslės ligas, inkstų akmenligę, diabetą. Varnalėšos – unikalus vaistas netik plonajam žarnynui ir širdžiai, bet taip pat plaučiams, storajam žarnynui, inkstams ir šlapimo pūslei. Varnalėšos mažina daugelį uždegimų, neutralizuoja toksinus, kaip ir ciberžolė – atstato sąnarius, jei pernelyg mažai sąnarių tepalo ar daug druskų. Ypač gerai tirpstančioms rankoms. RECEPTAS: Varnalėšų lapus su kotais sumalkite mėsmale, išsunkite. Pusę litro sulčių sumaišykite su puse litro degtinės. Gerkite 3 kartus per dieną po valgomąjį šaukštą tuščiu skrandžiu (20 min. prieš valgį arba 2 val. po valgio).

Kinų medicina ne visada maisto produktus priskiria vienai iš stichijų. Svarbiausias tikslas – sureguliuoti, atstatyti IN ir JAN pusiausvyrą organizme, kartu didinant Či kiekį. Naudokitės natūraliais sveikatos gerinimo metodais – refleksoterapija, fitoterapija, vandens procedūromis (vonios su atitinkamomis žolėmis ir prieskoniais). Taip Jūs pats atrinksite tai, kas jums tinka individualiai, ugdysite intuiciją , pamažu keisite gyvenimo būdą, mitybos įpročius, daugiau bendrausite su gamta, jos šviesiausiomis jėgomis ir ji atvers Jums daug savo paslapčių kaip sveikai, ramiai ir laimingai gyventi.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė