Kinija – vienas iš civilizacijos lopšių, kuriame augo ir vystėsi unikali kultūra bei filosofinės-religinės mokyklos. Kinų filosofiją palietė budizmas, nors ji turi daug gilesnes šaknis. Kinijoje sukurta unikali medicininių žinių sistema, kuri sugeba veikti subtiliąsias žmogaus energijas. Ši medicina išlaikė tūkstantmečių išbandymus ir dabartiniu metu tampa vis populiaresnė Vakaruose. Neatskiriama kinų medicinos sritis – mityba. Kinų virtuvė nuo seno garsėja ne tik egzotiškų patiekalų skoniu ir gausa, bet ir subalansuotu, sveiku maistu. Neveltui kinų restoranai užkariavo pasaulį. Norint įsigilinti į kinų filosofijos, medicinos ir mitybos paslaptis, reikia žinoti visą Dao filosofiją ar bent pagrindinius jos principus ir sąvokas: Či, energetiniai kanalai, sistemos, IN ir JAN teorija.
Či sąvokos esmė: Či koncepcija – kinų medicinos širdis. Či skirstoma į vidinę, t.y. cirkuliuojančią žmoguje ir išorinę – cirkuliuojančią gamtoje, nors šis skirstymas tėra sąlyginis. Materija – tai Či, įsikūnijusi formoje. Či – nematoma substancija, nemateriali jėga, kuri, tačiau, turi matomos ir juntamos formos pasireiškimus. Visos fizinės veiklos formos – Či pasireiškimo esmė: tai lytėjimas, pažinimas, emocijos, virškinimas, judėjimas ir kt. Či – tai kas duoda žmogui gyvybę žmogaus kūne. Či teka ratu pagrindiniais energetiniais kanalais, kartu reguliuodama visas fiziologines žmogaus funkcijas. Žmoguje esanti Či dar skirstoma į:
1. Paveldėta energija – formuojasi dar prieš gimstant vaikui ir po gimimo saugoma inkstuose. Šią energiją ypač išsekina neteisingas gyvenimo būdas, mityba, alkoholis. Inkstų energetinis kanalas (R) – vienas svarbiausių kanalų žmoguje.
2. Dvasinė energija. Ji saugoma 5 pagrindiniuose žmogaus organuose: kepenyse, kasoje, širdyje, plaučiuose ir inkstuose. Šios energijos dėka žmogus palaiko harmoniją su gamta, prisitaiko prie klimato pokyčių.
3. Mitybinė energija. Ji padeda funkcionuoti po gimimo. Tai su maistu ir iš oro kvėpavimo pagalba gaunama Či. Priklausomai nuo skonio, maiste esanti energija maitina 5 pagrindines sistemas: kepenis – rūgštus skonis, širdį – kartus, blužnį-kasą – saldus, plaučius – aštrus, inkstus – sūrus.
4. Apsauganti energija. Lokalizuojasi odoje, raumenyse, saugo nuo patologinės energijos įsiskverbimo į kūną, sudaro sąlygas kūno termoreguliacijai.
Dao ir IN bei JAN sąvokos. Kiniečių filosofija mano, kad žmogus (ir visa Visata) – tai tik dalis beribio nedalaus vieningo Dao, besireiškiančio pasaulyje kaip dvi priešybės – IN ir JAN. JAN jėga simbolizuoja vyrišką, šviesų, veiklų pradą, o IN jėga – tamsos, ramybės ir moteriškumo simbolis. Abu pradai glaudžiai susiję. Jeigu IN ir JAN yra sąlygiškoje pusiausvyroje, tai ligos reiškinių nepastebima. IN ir JAN simbolį matome penkių fazių rato viduryje.
Penkios fazės ir penkios organizmo sistemos. Neatskiriama senovės Kinijos filosofinės koncepcijos dalis – penkių elementų teorija. Šie penki elementai – tai Ugnis, Žemė, Metalas, Vanduo ir Medis, kurie, drauge paėmus, yra Visatos sandaros ir harmonijos pagrindas. Šie elementai dar vadinami stichijomis, nes jų esmė – energija. Kiekvienos stichijos energija turi konkrečias kokybines išraiškas (pasireiškimus) tiek gamtoje, tiek žmogaus kūne.
Penkios fazės
Išorinis ratas rodo transformacijų galimybę, t.y., kad Vanduo augina Medį, Medis – Ugnį, duodamas kurą, ugnis gimdo Žemę, paversdamas daiktus pelenais, Žemė – Metalą, formuodama įvairius mineralus, Metalas duoda gyvybę Vandeniui, prisodrindamas jį jonais (distiliuotas vanduo negyvas). Vidinis ratas rodo, kad vanduo neleidžia Ugniai įsiplieksti pernelyg daug, riboja jos veikimą. Ugnis gali išlydyti Metalą ir neleisti įsigalioti jo stichijai, Metalas gali sunaikinti Medį, medis riboja Žemę, padengdamas ją mišku, Žemė riboja Vandens stichijos veiklą. Gamtoje įsivyrauja harmonija
Bet kuri energijos, veiklos rūšis, t.y. materija (energetiniai kanalai, žmogaus organai ir kt.) priskiriami kurios nors fazės (elemento) stichijai.
Kinų filosofija ir medicina teigia, kad žmogaus organizmą sudaro penkios pagrindinės sistemos, kurios viena kitą valdo tarpusavio reguliavimo principu. Gyvybinė energija Či eina ratu per visas penkias sistemas. Kiekviena iš šių sistemų turi IN ir JAN organus, tačiau sistema vadinama pagal IN organo pavadinimą, t.y. Ugnies fazei priklauso širdis, Žemės – kasos energetika, Metalo – plaučiai, Medžio – kepenys, Vandens – inkstai.. Sistemų tarpusavio ryšio dėka formuojasi harmonija žmogaus fiziologiniuose procesuose, t.y. sveikata. Liga – pusiausvyros pažeidimas sistemoje. Norėdami šias penkias sistemas sugrąžinti į pusiausvyrą, kinai naudoja refleksoterapiją, akupunktūros metodus, ci gun gimnastiką, specialias žoles ir maisto produktus.
Penkios organizmo sistemos
Sistema – tai ne tik vienas organas, o grupė organų ir audinių bei energetinių kanalų, kurie tarsi vykdo visą programą, t.y. juos apjungia vienos stichijos fazė. Pažeista sistema sukelia disonansą su ja susijusioje artimiausioje sistemoje. Pagal žmogaus negalavimų simptomus (žr. lentelę) kinų medikai galėjo nustatyti, kuri sistema (stichija) pažeista ir taikyti atitinkamas poveikio priemones.
Lentelė. Žmogaus nusiskundimai, ligos, simptomai, rodantys, kuri sistema pažeista.
Sistema (elementas-stichija) | ||||
Medis | Ugnis | Žemė | Metalas | Vanduo |
Nervingumas,
irzlumas Įtampa, tremoras, spazmai Judesių koordinacijos sutrikimai Kartumas burnoje Nereguliarios mėnesinės Nagų anomalijos Akių ir ausų skausmas |
Širdies – kraujagyslių ligos
Reumatoidinis artritas, vilkligė Psichozė, šizofrenija Didelis prakaitavimas Mikčiojimas Skausmai krūtinėje |
Limfos cirkuliacijos sutrikimai
Kraujo ligos Virškinimo organų ligos Blogas apetitas ar persivalgymas Hemorojus Raumenų susirgimai |
Kosulys
Gleivių perteklius Plaučių ligos Odos ligos Polinkis persišaldymo ligoms Varikozinis venų išsiplėtimas |
Ūgio ir augimo vystymosi atsilikimas
Išsėtinė sklerozė,cerebralinis paralyžius Skysčių metabolizmo sutrikimai Stuburo, kaulų, sąnarių, dantų ligos Regėjimo ir klausos silpnumas Nevaisingumas, persileidimas, impotencija |
Pavyzdžiui, jei jums trūksta Žemės stichijos energijos, gali sutrikti virškinimas (šiuo atveju padės poveikis atitinkamiems skrandžio ar kasos energetinių kanalų taškams, arba Žemės stichijos energijos turinčios žolės). Jei pusiausvyros pažeidimas Žemės sistemoje didės, atsiras sutrikimų Metalo stichijoje (bus pažeistas storasis žarnynas, plaučiai). Kinų medicina turi daug būdų pusiausvyrai atstatyti, bet tam reikia labai konkrečiai žinoti pusiausvyros pažeidimus sukėlusiais sąlygas. Pavyzdžiui, klimato pasikeitimą. Kiniečių filosofija bei medicina dar turi tokias sąvokas, kaip šaltis – šiluma, drėgmė – sausumas, kurios apibūdina tiek gamtos, tiek žmogaus viduje esantį mikroklimatą. Žmogus turi stebėti, analizuoti save, nes visas jo kūnas – tai ypatingi ženklai: tiek ausies kaušelio forma, akies rainelė, nagai, pulsas – tai didelė ir įstabi informacija apie žmogų, kurią kinai mokėjo skaityti ir valdyti..
LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė