Aromatinės kvepiančiosios medžiagos gydymo tikslais buvo naudojamos jau prieš 2000 metų, o Indijoje smilkalai dar anksčiau. Tai mokslo ir praktikos apie gydymąsi augalais dalis. Rytuose teigiama, kad augalai veikia žmogaus struktūrą, jausmus ir mentalą. Veikia biochemiškai ir energetiškai. Jausmus, mentalą, žmogaus subtiliąsias energijas labiausiai veikia augaluose esantys eteriniai aliejai.
Eterinius aliejus turi ne visi augalai. Pavyzdžiui, ar matėte arbūzo eterinį aliejų? Eteriniai aliejai augaluose gali būti susikaupę įvairiose dalyse – žieduose, lapuose, stiebe, šaknyse, žievėje. Jie renkasi lyg mažytėse pūslelėse. Augalai smulkinami ir veikiami vandens garais, garai tarsi „išneša“ iš augalų eterinius aliejus ir kai jie kondensuojasi, eteriniai aliejai būna paviršiuje ir lengvai atskiriami. Taip pat eteriniai aliejai tirpsta kituose aliejuose ir tuo būdu gauname aliejinį eterinių aliejų tirpalą. Eterinių aliejų augaluose tiek mažai, kad iš 100 kg rožės žiedlapių gauname tik 0,5 kg eterinio aliejaus. O iš 100 kg pakalnučių – 2,5 kg aliejaus. Eterinių aliejų sudėtis yra paslaptis net mokslui. Nė vieno aliejaus sudėtis nėra pilnai ištyrinėta, nes juos sudaro keli šimtai komponentų. Ir veikia jie sinergetiškai (papildo kits kito veikimą). Šiuolaikinis mokslas yra iškėlęs hipotezę, kad augalų eteriniai aliejai pačiuose augaluose atlieka funkciją, panašią į hormonų funkciją žmogaus organizme. Augalus Visata visų pirma kūrė kaip pagalbą žmogui. Ir nereikia pamiršti subtiliausios ir kvepiančios jų dalies – eterinių aliejų. Eterinius aliejus galima gerti, veikti jais odą,svarbiausia, jie visada veikia mūsų uoslę.
Nuo seno žinoma, kad iš visų lytėjimo organų uoslė yra pats jautriausiais, greičiausiai perduodantis signalus į smegenis. Eteriniai aliejai turi daug lakiųjų kvapiųjų medžiagų, kurių molekulės pasklinda ore. Uodžiant mes galime nustatyti šimtus kartų mažesnę medžiagos koncentraciją, negu ištirpintą vandenyje ar kitame tirpiklyje. Kvapiosios medžiagos molekulės kontaktas su receptoriaus paviršiumi sukelia elektromagnetinės prigimties impulsą, kuris keliauja į smegenis. Impulsas smegenyse, tarsi kompiuterio diske, palieka įrašą. Jį svarbu „perskaityti“ diagnozuojant ir gydant ligas. Įrodyta, kad kvapiosios medžiagos momentaliai keičia encefalogramą. Įrodyta, kad kvapiosios medžiagos gali „ištrinti“ ligos įrašą smegenyse, kartu traukiasi ir liga. Pasaulyje sukonstruota daug prietaisų, kurie veikia taip vadinamojo „biologiškai grįžtamojo“ ryšio principu. Vienas iš jų – „Oberonas“, kuris gali tarsi iššifruoti įrašą smegenyse, pagal jį nustatyti, kurie organai, fiziologinės funkcijos pažeisti ir individualiai parinkti augalus, jų eteriniu aliejus ar homeopatinius preparatus, kurie gali panaikinti ligos įrašą smegenyse ir kartu išgydyti ir pačią ligą.
Mes patys jau retai sugebame pasirinkti tokius natūralius kvapus, kurie mus harmonizuotų ir gydytų. Šiuolaikinė civilizacija nepaliko mums erdvės panaudoti savo uoslę įvairiose gyvenimo srityse, nebent atskirti sugedusį maistą nuo nesugedusio. Bet taip tik atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes niekas neleistų šimtus litų kvepalams, jei jie nedžiugintų ir neharmonizuotų mūsų. Kiekvienas gėrimės kvepiančiu sodu, pilame į vonią kvapus, nes jie gali paveikti mus: raminti ar tonizuoti, įkvėpti, nuraminti skrandžio ar širdies skausmą bei nerimą. Kartais kvapas įsirašo į pasąmonę ir mes jo nepriimame, nes jis susijęs su liūdnais įvykiais, pavyzdžiui, eglišakių kvapas primena laidotuves.
Mokslas yra įrodęs, kad įkvepiami lakieji junginiai padeda ląstelėms geriau apsirūpinti deguonimi, veikia baktericidiškai, todėl slopina uždegimus.Eteriniai aliejai lašinami į vonias, naudojami smilkalų gamybai ar aromaterapinėse lempose, dedami į kremus, jai gardinamos arbatos, jie lašinami į medaus šaukštelį prieš pat vartojimą. Labai dažnai eteriniai aliejai dedami į paprastą masažinį aliejų ir lokaliai masažuojama oda, ypač nugara, sąnariai. Dauguma eterinių aliejų turi savybę prasiskverbti į ląstelę ir padėti pasišalinti šlakams. Reikia visada atminti, kad eterinio aliejaus poveikis bus panašus į pačio augalo, tik įvairesnis. Vienas ir tas pats eterinis aliejus gali padėti gydyti daug ligų. Pavyzdžiui, imbiero eterinis aliejus, įlašintas į bet kurį aliejų (geriausiai migdolų, apie 10 lašų 20 ml aliejaus) gydo reumatą, artritus, stimuliuoja virškinimą. Šiuo mišiniu galima tepti skaudantį klubo ar kelio sąnarį, stuburą ar jo dalį. Įlašintas į aromaterapinę lempą, imbiero eterinis aliejus mobilizuoja žmogų, padeda ištverti psichinę, emocinę įtampą. Baziliko eterinis aliejus unikaliai veikia įlašintas į arbatą ar medų, taip pat praskiedus kitu aliejumi gydo kvėpavimo takų ligas, bronchitą, kokliušą, migreną. Šiuo aliejumi galima masažuoti tą nugaros sritį, kur paprastai dedamos taurės ar garstyčių trauklapiai. Skaudant galvą masažuojami arba smilkiniai, o jei skauda sprando sritį, masažuojama kaklo dalis ties plaukų augimo riba. Eterinių aliejų pagalba galima masažuoti ir refleksoterapinius taškus.
Rytų šalyse nuo seno mėgstama arbatoms ir aromatams sunaudoti citrusinių vaisių žieveles. Mes dažniausiai to nedarome, nes vaisiai mus pasiekia nupurkšti cheminėmis medžiagomis, siekiant prailginti jų realizacijos laiką. Tačiau eteriniai aliejai gaminami tik iš ekologiškų žaliavų, o citrusinių vaisių – būtent iš jų žievelės. Mandarinų aliejus, naudojamas aromaterapinėse lempose, grynina mąstymą, padeda rutininius darbus matyti kitoje šviesoje. Harmonizuoja mintis, padeda įveikti krūvį. Ypač tinkamas vaikams, padeda susidoroti su krūviu mokykloje. Lašinamas į arbatą ar medų, mandarinų eterinis aliejus stimuliuoja skrandžio, žarnyno, tulžies veiklą, mažina nervingumą ir įtampą. Lietuviai labai mėgsta gerti melisos arbatą. Rytuose manoma, kad melisos eterinis aliejus prailgina gyvenimą, nes atstato vidinį balansą, lėtina senėjimo procesus. Padeda kenčiantiems nuo streso, depresijos ir migrenos. Vartojamas į arbatas, lempoms arba masažams, sumaišius su kitu paprastu aliejumi.
Yra begalė kitų eterinių aliejų, kurie pasirenkami žinant augalų savybes arba tiesiog intuityviai – jei patinka kvapas. Eterinius aliejus galima maišyti tarpusavyje ir kurti individualias kompozicijas sau ir artimiesiems. Kiekvienu atveju klausykitės savo vidinės intuicijos bei širdies balso ir jūsų kūryba duos vaisius.
LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė