Rytų filosofija bei medicina didelį dėmesį skiria žmogaus jausmams, mąstymui. Teigiama, kad jausmų ir mentalinė energija funkcionuoja visame kūne, o jos dalis saugoma mūsų organuose. Ji ir sudaro jų esmę. Senosios filosofinės kinų medicinos citatos teigia – nuolat vibruojant penkių stichijų dorybių ribose, žmogaus sistema išlieka stabili, jei įnešame negatyvų kintamąjį, visa energinių kanalų sistema, o kartu ir kūno funkcijos, sutrinka. Kas tie negatyvūs veiksniai?
Teigiama, kad Vandens stichiją pažeidžia pagieža, neapykanta, baimė. Medžio stichiją – abejonė, neapsisprendimas, agresija, Ugnies – liūdesys, pavydas, Žemės – melas, įkyrios mintys, metalo – išankstinis nusistatymas, melancholija. Jausmai nuo kūno neatsiejami.
Rytų filosofija teigia, kad egzistuoja jausmų – mentalo plotmė. Kinų medicina teigia, kad kiekvienas organas bei to organo energetinis kanalas reguliuoja, atsako už tam tikrus jausmus. Normali inkstų ir šlapimo pūslės kanalų veikla leidžia nepalūžti sunkiomis gyvenimo minutėmis, teikia mums valios ir atsakomybės jausmą, pareigingumą. Jei šiuos kanalus pažeidžiame, jei serga atitinkami organai, tarsi suserga jausmai. Pažeistas inkstų kanalas duos baimės jausmą, perdėtą nuolankumą, žmogus greičiau pasimes, palūš sudėtingoje gyvenimo situacijoje. Toks žmogus bus drebantis iš šalčio, jo kraujodara sutrikusi, imunitetas nusilpęs, jam slinks plaukai, greičiau vystysis senatvinis kurtumas, retės kaulai.
Kepenų ir Tulžies pūslės kanalų veikla leidžia žmogui kūrybingai prisitaikyti prie kintamų gyvenimo situacijų, greitai surasti išeitį, kai atsitinka kas nors nenumatyto. Energijos disharmonija šiuose kanaluose, pažeista kepenų ar tulžies pūslės veikla padarys žmogų daug greičiau išmušamą iš pusiausvyros. Jam nepatiks, jei kas nors vyks ne pagal planą, nenumatytai. Toks žmogus gyvenimo netikėtoje kaitoje neįžvelgs kūrybingumo momento, bet taps niurgzliu, susierzinančiu žmogumi, kuriam sunku apsispręsti. Tokį žmogų kamuos migreniniai galvos skausmai, šokinėjantis kraujospūdis, atsiras galvos svaigimas, nagų lūžinėjimas, akių problemos, nes kepenų kanalo veikla (ir jo jausminė sfera) matoma naguose ir akyse.
Jei sutrinka Širdies ir Plonojo žarnyno kanalų veikla, žmogus tampa arba liūdnas ir susitraukęs arba labai plepus, nes širdies išraiška – žodis. Normali Širdies kanalo veikla teikia žmogui gyvenimo džiaugsmą, ir, atvirkščiai, džiaugsmo stoka susargdina širdį ir kraujagyslių sistemą, žmogus įgyja begalę ligų, kurios taip paplitusios šiuolaikinėje visuomenėje. Tikrasis širdies džiaugsmas nėra euforija ar pergalės svaigulys, tai tyli palaiminga ramybė, lėtas gyvenimo tempas, kai išgyvenama ir pajuntama kiekviena dienos minutė ir žmogus savo veikla padeda pajusti ramybę ir džiaugsmą kitų žmonių širdims.
Jei turime nesveiką skrandį ar kasą, mus kamuos įkyrios mintys ir prasta atmintis. Ir atvirkščiai, pernelyg įtemptas protinis darbas, pedantiškumas, sukuria disharmoniją atitinkamų kanalų jausminėje sferoje ir susargdina šiuos organus. Normaliai funkcionuojantys Kasos ir Skrandžio kanalai užtikrina žmogui gerą informacijos perpratimą, kai jis greitai ir be vargo „suvirškina“ bet kurią jam pateiktą naują medžiagą. Jei Skrandžio ir Kasos kanalai pažeisti, žmogų kamuos ne tik prastas virškinimas, šlakų, gleivių kaupimasis atskiruose kūno organuose – netruks atsirasti gerybiniai ar piktybiniai augliai.
Plaučių ir Storosios žarnos kanalų jausminė sritis leidžia mums vėl išgyventi praeitį. Pavyzdžiui, ne tik prisiminti, kur ir kada kopėme į kalnus, bet vėl išgyventi tą pačią palaimos būseną, kurią patyrėme kalnuose. Jei plaučiai pažeisti, žmogų kamuos melancholija, neharmoningas storosios žarnos kanalo veikla sukels perdėtą apgailestavimo jausmą. Ir atvirkščiai, jei mes „nepaleidžiame“ savo kalčių , prieš tai jas suvokę ir apgailėję, atsiras storosios žarnos negalavimų.
Taigi fizinio kūno negalavimai glaudžiai susiję su jausmų sfera. Jausmai gali susargdinti organus, arba pažeisti organai gali išbalansuoti mūsų jausminę sferą. Vien stebėdami žmogaus elgesį, jo reakcijas ir jausmus, jau galime nuspėti, kokie jo organai yra pažeisti.
Kaip harmonizuoti jausmus?
Pirmiausia gydykime tiesiog kūną, kad pažeistų organų veikla neveiktų mūsų jausmų sferos. Geriausias gydytojas – maistinės žolės, nes jų energija ne tik gydo organus, bet turi ir tą subtiliąją sudedamąją, kuri harmonizuoja jausmus.
Ajurvedoje viena stipriausių žolių – ašvaganda. Ašvaganda yra klasikinis adaptogenas, kuris padeda kūnui ir protui stresinėse situacijose. Nors ji lyginama su ženšeniu, neturi šildomojo ir stimuliuojamojo poveikio. Tai svarbiausias Rasajanos augalas, visapusiškas tonikas, suteikiantis gyvybingumą ir pailginantis gyvenimą. Ji maitina, stiprina visus kūno audinius (dhatus), ypač nervus ir sąnarius. Stiprina tris proto aspektus: (Dhi – supratingumą, Dhriti – atmintį, Smriti – prisiminimus, apmąstymą). Ašvaganda ne tik stiprina nervus, bet padeda koordinuoti protą ir jausmus. Be žolių, naudokitės gydomąja akmenų, medžių, saulės šviesa. Visa gamta kupina gyvybinės energijos, kuri gali harmonizuoti jūsų gyvybinį kūną ir jausmus, tereikia šiai energijai atsiverti. Labai naudingi kvėpavimo pratimai, mankšta, ypač buvimas tyloje ir ramybėje. Praleiskite savaitgalius be alkoholio, tuščių kalbų, bet pabūkite vienumoje su gamta. Ji jums atsivers ir tyliai pakuždės, kaip jums elgtis, kad šioje beprotiškai skubančioje ir materialinių gėrybių bei karjerizmo liūne nuskendusioje visuomenėje į šiukšlių krūvą ar mėsos gabalą nepavirstų jūsų širdis, bet sugebėtų generuoti gyvenimo džiaugsmą jums ir tiems, kurie šalia jūsų.
Negalime būti sveiki pavieniui
Rytų filosofija mums atveria dar vieną svarbų jausmų ir mąstymo aspektą – negalime būti sveiki pavieniui. Egzistuoja tokia sąvoka, kaip dvasinė visuomenės sveikata. Visi mes susiję. Žmogus veikia trimis vibracijų lygmenimis: fiziniu, jausmų bei minčių ir gali veikti šias vibracijas visose gyvybės formose. Kinų filosofijos kertiniai postulatai teigia: mums tik atrodo, kad mūsų fiziniai kūnai atskiri, bet jausmų bei minčių lygmeniu mes jungiamės į bendrą lauką. Apibendrintai galima pasakyti, kad net neįmanoma būti visiškai sveikiems pavieniui. Net jei valgysime ekologišką maistą, medituosime, užsiimsime joga, lauko lygmeniu mus veiks visuomenės skleidžiamos energoinformacinės vibracijos. Kurį laiką žmogus tarsi apsisaugo. Pavyzdžiui, pyktį, susierzinimą iš savo individualaus lauko ribų galima tiesiog iškvėpti. Bet tos vibracijos niekur nedings. Didžiausia tikimybė, kad jas įkvėps artimiausi ir mažiausiai apsaugoti žmonės. Mes tik visi kartu galime būti sveiki, kai visos žmonijos jausmų bei minčių laukas bus sudarytas tik iš skaidrių bei švarių vibracijų. Ne veltui Rytų filosofija teigia, kad labai svarbu tai, ką žmogus mąsto ir jaučia, negalima paleisti į eterį piktos minties ir negero jausmo, kuris išeina iš mūsų su iškvėpimu. Šis supratimas yra tabu mūsų šiuolaikinei visuomenei ir mokslo netiriamas. Tačiau mes galime patys patyrinėti, kokias mintis ir jausmus kasdien pasiunčiame į žmonijos lauką ir ką gauname atgal? Pagalvokime, kokie mūsų norai, kokius juos skiepijame savo vaikams? Ar dažnai skiepijame baimę: neišlaikysi egzamino, apgaus… Ar dažnai vietoj noro būti geram ir tuo džiaugtis, skiepijame norą būti turtingam ir džiaugtis daiktais? Ar dažnai reiškiame nepasitenkinimą? Ir ar dažnai pagalvojame, kokia bus kita mano mintis ir jausmas, ką gero jie duos visiems? Ir kai ginčijamės, ar padedame ar kenkiame gyvybei plačiąja prasme?
Kad išliktume kaip individai ir kaip žmonija, kurkime fizinę bei dvasinę gerovę ne vien savo Ego reikmėms. Jauskime visumą, kurkime sveikesnę, gražesnę visuomenę savo veiksmais, mintimis ir džiugia nuotaika.
LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė