- Doša Vata ir jos ypatumai
Ajurveda teigia, kad viskas, kas egzistuoja, pasireiškia kaip penkių Visatos ir kartu žmogaus principų, stichijų, elementų visuma. Visa Visata sudaryta iš šių penkių būvių: Žemės, Vandens, Oro, Ugnies ir Eterio (erdvės). Jei pavyzdžiui paimsime materialų žmogaus kūną, tai stichija Žemė – kietas materijos būvis, kuris simbolizuoja pastovumą, tvirtumą. Vanduo – skystas materijos būvis, o jo pagrindinė savybė – tekėjimas. Oras – dujinis materijos būvis, kurio pagrindinė savybė – dinamika. Ugnis – jėga, keičianti materijos būvį. Jos savybė – vykdyti cheminius ir alcheminius pakitimus, nes Ugnis reikalinga ne tik maisto virškinimui, bet ir valdo mūsų emocijas, aistras. Erdvė – tai laukas, tarsi vakumas, tuštuma, kurioje viskas gimsta ir į kurią viskas sugrįžta. Kartu tai tarsi atstumas, skiriantis materialius objektus. Stichijos, elementai tai nėra skysčiai, kūno raumenys ar kaulai. Jie yra tarsi kosmoso jėgų projekcijos, kurios sukelia šiuos būvius. Sąmonė taip pat pasireiškia per šiuos penkis principus. Kadangi žmogaus organizmo funkcionavimas priklauso nuo jo veiklos plačiąja prasme, nuo jo harmonijos su Visata, žmogus keičiasi, priima atskirų stichijų elementus iš oro, maisto, augalų, mineralų.
Senovės išminčiai, aiškindami gyvybės fenomeną, gyvybines organizmo reakcijas sudėliojo į tris pagrindinius gyvybinius principus – došas. Pagal Ajurvedą pirmoji savo ir kitų sveikatos gerinimo sąlyga yra trijų došų suvokimas.
Došą Vata sudaro elementai Eteris ir Oras. Visatoje šie elementai pasireiškia kaip sausumas, šaltis, lengvumas, judesys, greitis, nepastovumas. Žmogaus kūne jie pasireiškia kaip jėgos projekcija, valdanti visus biologinius virpesius, judėjimą: nervinius impulsus, susitraukimus ir išsiplėtimus, širdies ritmą ir kitas savybes. Vatos doša kūne lokalizuojasi storojoje žarnoje, kauluose, kaulų čiulpuose, šlapimo pūslėje, smegenyse ir nervų sistemoje, odoje, ausyse, šlaunyse Šios došos disbalansas emocijų plotmėje sukelia baimę, nerimą, skausmą.
Vatos tipo žmonės yra smulkaus kūno sudėjimo, judrūs, bet permainingi. Dažnai jie turi neproporcingas tas kūno dalis, kurios turi būti simetriškos – ausis, akis, atrodytų, tarsi vėjas būtų pūtęs jiems beaugant. Jie labai nemėgsta šalto ir vėjuoto oro. Vatų rankos ir kojos būna šaltos, bet sausos. Vatos yra jautrūs, gyvai reaguoja, jų nuotaika greitai keičiasi. Bendraudami su žmonėmis jie mėgsta klausytis. Kai turi pakankamai energijos jie aukštumoje, labai mėgsta bendrauti ir šnekučiuotis, jų šneka greita ir sąmojinga. Bet kai pavargsta – nori vienumos. Gyvenime Vatos nėra nuoseklūs ir nesilaiko užsiduotos programos. Vatos neturėtų rinktis tokio darbo, kuriame daug triukšmo, bruzdesio ir įtampos. Jie negali kasdien po kelias valanda praleisti automobilyje, nes važiavimas juo ypač didina došą Vata. Jie greit pavargsta dirbdami fizinį darbą, nes jų raumenų tonusas nedidelis, koordinacija sutrikusi. Jie greit išeikvoja savo energiją ir ją turi atstatyti subalansavę save tinkama mityba, gyvenimo būdu ir maistu. Jie turėtų gyventi neskubėdami, gerai išsimiegoti, nebūti tvankiose, prirūkytose , šaltose patalpose. Jų miegas negilus, su pertrūkiais, sapnuoja bėgimą, skrydžius, todėl jie turėtų prieš miegą nesijaudinti, nežiūrėti televizoriaus, priimti šiltą vonią ar pamedituoti jaukiame kampelyje.
Vatos tipo žmonėms tiesiog būtinas rytinis susikaupimas, meditacija. Labai sveika šios meditacijos metu žiūrėti į raudoną, geltoną, žalsvą ar oranžinę spalvas, kvėpuoti tinkamai parinktu eteriniu aliejumi. Neskubus rytmetis subalansuos visai dienai.
Jei žmogus subalansuotas, visos došos pusiausvyroje – jis sveikas. Kai pusiausvyra pažeidžiama – susergame. Liga – stichijų balanso, pusiausvyros nebuvimas žmogaus kūne.
- Vatų ligos:
• nerimas, skubėjimas;
• nemiga;
• nesugebėjimas susikaupti;
• depresija, psichozė;
• impulsyvumas;
• nepakantumas vėjui, šalčiui, triukšmui;
• padažnėjęs širdies plakimas;
• žarnyno sutrikimai (dujos, vidurių užkietėjimas, nereguliarus tuštinimasis);
• artritai, artrozės.
Vatos tipo žmonės turėtų maitintis reguliariai, vartoti šiltą, sunkų ir riebesnį maistą, gerti daugiau arbatų, negu kitų konstitucijų žmonės. Jie turi vartoti visų šešių skonių maistą, bet daugiau saldaus, sūraus ir rūgštaus. Skonis yra subtiliosios maisto bioenergijos kokybės indikatorius. Saldus skonis yra sudarytas iš Žemės ir Vandens stichijų kombinacijos, kurių ypač trūksta šio tipo žmonėms. Vatos turi vartoti daugiau pieno, kviečių, saldžių vaisių, natūralių sveikuoliškai paruoštų gardumynų. Retkarčiais reikia aštraus skonio, ypač žiemą, nes šis skonis sušildo. Šiems žmonėms būtina ypatingai rami ir dvasinga atmosfera valgio metu.
Vatoms tinkantys produktai:
Grūdai ir ankštiniai: kviečiai, avižos, rudieji ryžiai. Kruopų košės turėtų būti skystesnės, su imbieru, kurkuma, kitais prieskoniais. Dėkite daugiai ghi arba paprasto sviesto. Ankštinių reikėtų vartoti kuo mažiau, tik truputį lęšių ir žaliųjų žirnelių.
Daržovės: Vatos tipo žmonės gali vartoti labai įvairias, tik jos turėtų būti labai gerai išvirtos, šiltų košių (ne salotų su majonezu) pavidalu. Netinka kopūstai. Bulvių, pomidorų ir agurkų reikėtų vartoti mažiau.
Vaisiai: tinka visi saldūs prinokę vaisiai – persikai, bananai, abrikosai.
Riešutai ir sėklos: visi riešutai ir sėklos labai naudingi, o ypač migdolai. Taip pat naudingi iš visų riešutų ar sėklų spausti aliejai.
Prieskoniai: jiems tinka įvairūs prieskoniai ir kuo daugiau, nes ši tipo žmonių silpna virškinimo ugnis, kaupiasi šlakai. Aštrūs prieskoniai sušildo, ypač žiemą. Idealus Vatos tipo žmonių prieskonis yra imbieras.
Gyvulinės kilmės produktai: vieninteliams Vatoms Ajurveda pateisina mėsos vartojimą, nes ši doša pernelyg lengva ir nežemiška. Mėsa suteikia sunkumo, riebalų, tarsi įžemina žmogų. Geriausiai tinka vištiena, kalakutiena, aviena.
Pieno produktai: visi pieno produktai labai naudingi šio tipo žmonėms, ypač ghi, šiltas pienas vakare tuščiu skrandžiu su žiupsneliu ciberžolės, cinamono, kardamono ar imbiero.
Gėrimai ir saldumynai: medus, klevų sirupas, rudasis cukrus. Jiems tinka įvairiausių prieskonių arbatos su citrina (ypač žiemą) arba saldymedžiu. Čiobrelių arbata taip pat mažina došą Vata. Ypač tinka baziliko, pankolio, imbiero, gudobelės žiedų, rožės žiedlapių, erškėtuogių, eleuterokoko, citrinvyčio arbatos. Vasarą galima retkarčiais gerti ramunėlių, mėtų, valerijono, ybiškės arbatas. Vatoms energijai sureguliuoti būtina naudoti adaptogenus.
Meniu pavyzdys:
Šiltas metų laikas | Šaltas metų laikas | |
Pusryčiai | šaltas ryžių pudingas ir karšta gudobelės žiedų arbata su medumi | karšta avižų košė su karštu pienu arba sojų pienu, į kurią įdėta cinamono, imbiero arbata |
Pietūs | kvietinė košė, omletas su šiltomis daržovėmis (kepintomis morkomis), šalta šalavijo arbata | daržovių sriuba, nešlifuoti ryžiai, vištiena su prieskoniais, karštos daržovės |
Vakarienė | daržovių ir vaisių mišrainė, imbiero arbata su citrina, sveikuolių sausainiai (iš grūdų ir sėklų) | daržovių ragu su ghi, vaisinis pyragėlis, žalia arbata su saldymedžiu ir prieskoniais |
Užkandžiai | sezono vaisiai, daržovių sultys | riešutai, vaisių ar grūdų pyragėliai, karštos arbatos |
Vatos tipo žmonių virškinimas netolygus, kartais jie turi neblogą apetitą, o kartais ištisą savaitę maistas tarsi „stovi“ skrandyje. Tada šiems žmonėms žarnyne, stubure, sąnariuose prisikaupia šlakų, ypač jei jie nesilaikė duotų mitybos rekomendacijų. Šlakų (AMA) pašalinimui būtinas masažas. Kas vakar šio tipo žmonės šildančiais aliejais (galima į paprastą aliejų pridėti prieskonių, palaikyti kelias savaites, nukošti) arba specialiais masažiniais eteriniais aliejais masažuoti sprando sritį, sąnarius, kojų pėdas ir išorę. Kartą per mėnesį šio tipo žmonėms tiesiog būtina nueiti pas masažistą, nes Vatos tipo žmonėms masažas su aliejais padeda pasiskirstyti energijai kūne, likviduoja visokį sąstingį ( Vatoms ypač būdinga). Kojas galima masažuoti su ghi, pamirkyti vakare šiltame vaistažolių nuovire (pakalnutės, kadagio, rozmarino), nes tai subalansuos Vatos tipo žmonių energetiką. Vatos turėtų plačiau taikyti aromaterapiją, naudoti įvarius eterinius aliejus vonioms. Jiems tinkami eteriniai aliejai:
pakalnučių, baziliko, šalavijo, kipariso, geranijos, gvazdikėlių, apelsinų, cinamono, rožės, sandalo.
Jei esate nerviškai išsekę (o tai dažnai Vatoms pasitaiko) į vonią lašinkite:
2 lašus baziliko eterinio aliejaus;
4 geranijos;
4 pakalnutės.
Galite save palepinti čiobrelio vonia, o kartu išgerti šio puikaus augalo arbatos. Čiobrelio preparatais gydomas laringitas, tracheitas, brinchitas. Vartojamas esant virškinimo sutrikimams, kai sumažėjęs rūgštingumas, žarnyno spazmams gydyti. Liaudies medicinoje čiobrelio arbatomis gydomi pilvo ir galvos skausmai, nervų ligos. Čiobrelių arbata – geras vaistas nuo vidurių pūtimo. Stiprus žolės nuoviras pilamas į vonias organizmui ir odos kapiliarams stiprinti.Ypač išreikštos atsikosėjimą gerinančios savybės. Flavonoidai, esantys čiobrelyje, pasižymi spazmolitinėmis savybėmis, sustiprėja skrandžio sulčių sekrecija, pašalinami skrandžio-žarnyno spazmai. Eterinių aliejų pagrindinė sudedamoji dalis – timolis veikia į patogeninę mikroflorą, pasižymi dideliu priešgrybeliniu aktyvumu.
Poveikis organizmui:
Priešsklerotinis, antiseptinis, atsikosėjimą gerinantis, spazmolitinis, priešuždegiminis, tulžį varantis, hipoitenzinis (mažina arterinį kraujospūdį), kapiliarus stiprinantis, priešbakterinis, prieštuberkuliozinis.
Stabmeldystės laikais šis augalas buvo laikomas dieviška žole, čiobrelio mesdavo į laužus. Ezoteriniai mokslai moko, kad violetinius žiedus turintys augalai veikia septintąją čakrą ir tuo būdu prisideda prie žmogaus dvasingumo ugdymo.
Ajurveda taip pat pataria kūno šlakus valytis riebalų dieta, kas vakariečiams labai neįprasta. Tačiau atminkime, kad daug medžiagų vandenyje yra netirpios, tačiau puikiai tirpsta riebaluose. Šiuo metodu galima išvalyti žarnyną, kepenis, o ypač sąnarius. Keletą dienų reikia tepti visą kūną ghi ir įvairiais šildančiais aliejais, vaikščioti šiltai apsirengus, pasišildyti sąnarius ir būtent sąnarius efektyvu tepti riebalais ir masažuoti. Keletą dienų vartoti riebesnes košes, dagiau aliejaus. Tada ryte išgerti ricinos aliejaus, o išsivalius viduriams gerti daug arbatų su citrina, nueiti į sauną. Jausitės kaip naujai gimę. Po to keletą dienų reiktų valgyti lengvesnį maistą, bet gerti daugiau įvairių arbatų.
Vasarą Vatos tipo žmonės turėtų pasilepinti saulės voniomis, tik neužmiršti vakare įtrinti kūną specialiais aliejais.
Vatos tipo žmonės turėtų ypač kruopščiai prižiūrėti savo veido odą, nes jų oda yra plona, sausa, sutrūkinėjusi, kartais mišri. Juos dažniau kamuoja psoriazė, sausa egzema, šiurkšti oda.Veidą būtina drėkinti. Purškiamą drėkiklį galima pasigaminti ir pačioms. Tai gali būti tą dieną vartota žolelių arbata be cukraus. Ajurveda ypač vertina vandenį, prisodrintą metalo jonais. Paimkite 25 gramus aukso, sidabro ar vario, užpilkite puse litro vandens ir virkite ant lėtos ugnies tol, kol pusė vandens nugaruos. Normaliai ir sausai odai tinka auksinis vanduo, riebiai – sidabrinis, vystančiai – auksinis arba varinis, problematiškai, kai yra spuogų arba inkštirų – varinis. Kosmetiką jie turime rinktis ypač kruopščiai. Rinkoje jau pasirodė speciali Ajurvedinė kosmetika, pritaikyta atskirų došų žmonėms, todėl geriausiai rinktis ją. Būtinas veido ir viso kūno masažas. Naudokite riebesnius kremus, taip pat neužmirškite savo došą reguliuojančių arbatų, nes tik tada virškinimas vyks normaliai ir jūsų oda, plaukai, akys, šypsena bylos apie vidinį ir išorės grožį.
LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė