MEDŽIO stichija

Kiekvienoje kultūroje yra koks nors medis, laikomas šventu. Lietuvoje nuo seno šventu laikomas ąžuolas. Žiūrėdamas, kaip medis auga, žmogus pajunta nemirtingumą. Šamanai naudojasi medžiu, kad pereitų į kitą pasąmonės lygmenį. Kiniečių filosofijoje medis – viena iš stichijų, karalysčių, kurios energetinis veikimas reiškiasi dangaus, žemės ir žmogaus lygmenyse.

Priminsime, kad kinų filosofija ir medicina teigia, kad žmogaus organizmą sudaro 5 pagrindinės sistemos, kurios viena kitą valdo tarpusavio reguliacijos principu. Gyvybinė energija Či eina ratu per visas 5 sistemas, kurių kiekviena priklauso Vandens, Medžio, Ugnies, Žemės ar Metalo stichijoms.

Medžio atsiradimas neįmanomas be lašo vandens. Vandens karalystė-Medžio motina. Ji turi būti sveika, t.y. turi gerai funkcionuoti inkstų ir šlapimo pūslės energetiniai kanalai, kad pagimdytų sveiką kūdikį – Medžio stichiją. Dangaus lygmenyje Medžio stichijos energija – Vėjas, planeta – Jupiteris, skaičius – 8, metų laikas -pavasaris. Visa augmenija simbolizuoja Žemės planetą, kurios spalvos yra žalia ir mėlyna. Taigi Medžio energijos spalva taip pat bus žalia ir mėlyna. Skonis rūgštus, kartus. Žmogaus lygyje yra kepenys ir kepenų energetinis kanalas (F), tulžies pūslė ir jos kanalas (VB). Vėjas judina šilumą, šaltį, drėgmę ir sausumą.

Medis labiausiai nestabilus iš visų stichijų. Viena iš Medžio nestabilumo priežasčių – jo tarpininko tarp IN ir JAN funkcija. Daugiausiai lN energijos yra JAN – Ugnyje. Inkstai, šlapimo pūslė surenka informaciją iš viso organizmo.

Reikia šią informaciją išreikšti JAN energijoje. Tarpininkas – Medis: surenka IN energijos informaciją ir perduoda Ugniai.

Dao ženkle matome mažą JAN dalelę IN energijoje, t.y. medis, jo energija. Gyvybė-tai vanduo ir ugnis. Tą pastovų keitimąsi tarp Vandens ir Ugnies atlieka Medis.

Kaip suprasti, kad Medžio stichija žmoguje pažeista ir ją reikia gydyti, subalansuoti?

  • Medis balansuoja tarp vandens IN ir ugnies JAN. Kai ši funkcija sutrinka, atsiranda JAN energijos nuotėkis. Tada energija išeina per viršugalvį. Į žmogaus galvą plūsta karščio bangos. Taip būna menopauzės metu, kai inkstuose sumažėja vandens kiekis.
  • Viena iš medžio patologijų – padidėjęs vidinis Vėjas. Jei per daug Vėjo (žmogus pyksta, susierzinęs, streso būsenoje), didelė paralyžiaus, insulto, traukulių tikimybė.
  • Medžio stichijos išbalansavimo pasekmės – tachikardija (nes bus pažeistas ir Medžio vaikas-ugnis, o tai sukels širdies ritmo sutrikimus), staigus arterinio spaudimo padidėjimas, galvos svaigimas.
  • Jei žmogus serga kepenų ligomis (t.y. sutrikusi Medžio funkcija) jis bus suglebęs, nejudrus, apatiškas, jam truks kūrybiškumo. Atsiras virškinimo sutrikimai dėl blogos tulžies pūslės veiklos.
  • Patologinis Medžio jausmas – pyktis, susierzinimas. Tai pakenkia kepenims. Žmogus skundžiasi skausmais krūtinėje, po šonkauliais, hipochondrija. Žmogus tampa nekūrybingas, o gyvenimas virsta monotonija.
  • Medis atlieka raumenų ir sausgyslių kontrolę. Kai pažeistas Medis, žmogų kamuoja spazmai, drebulys, mėšlungis, raumenų skausmai. Kadangi medis – lankstumas, žmogus tampa sustingęs.
  • Kepenų energija labai svarbi nagams. Jei nagai ploni ir lūžinėja, tai rodo medžio stichijos pažeidimus. Medžio stichijos energija ypatingai svarbi akims. Po kepenų valymo daug kas pastebi, kad pagerėjo regėjimas, akyse šviesiau.

Kepenys – didžiausias iš visų žmogaus organų. Kepenys perima energiją iš Vandens stichijos ir išdalina ją visam organizmui. Kepenys psichologinėje plotmėje atsako už žmogaus dosnumą. Neryžtingumas, pyktis, gobšumas rodo, kad žmogaus kepenys ir jų energetinis kanalas yra pažeisti. Kepenys saugo kraują, reguliuoja kraujo cirkuliaciją, dalyvauja gliukozės paskirstyme organizme, turi įtakos regėjimui, sausgyslėms, raumenims ir nagams. Savo materialaus darbo produktą tulžį, jos saugo tulžies pūslėje. Jei jūsų Medžio stichija pažeista, masažuokite kepenų kanalo akupunktūrinius taškus.

Tulžies pūslė ir jos kanalas psichologinėje plotmėje atsako už žmogaus apsisprendimą, ryžtingumą. Tulžies kanalui kenkia pyktis, įsižeidimas, apgailestavimas, neryžtingumas, bendravimo nenuoširdumas.

Tulžies pūslės kanale yra 44 rezonatoriai. Daug jų galvos srityje. Galvoje esančius rezonatorius ir mažąjį kojos pirštą masažuojame tada, kai pažeista medžio stichija, o ypač tulžies pūslės fizinės ar psichologinės funkcijos.

Kadangi Medžio stichijos organai atsakingi už kraujo (ir kartu Či) paskirstymą organizme, išsibalansavimo atveju turime vartoti produktus, didinančius Či ir kraujo kiekį. Tais atvejais, kai sutrikusi Či cirkuliacija (kūne jaučiamas sunkumas, skausmai be priežasties krūtinėje, pilve, kepenų srityje, nervinė įtampa, nusivylimas), vartosime produktus, kurie gerina kraujotaką, pašalina energetinius „kamščius“.

Maisto produktai tiems, kurių pažeista medžio stichija:

Produktų Savybės Daržovės Vaisiai Grūdai ir Ankštiniai Pienas ir Mėsa Riešutai Aliejai ir Cukrūs
Didina Či ir kraujo kiekį
Šildo Svogūnai, artišokai Datulės, serbentai, vyšnios, kokoso pienas Saldūs ryžiai, pupelės, ryžiai Krevetės, lašiša, ungurys, viščiuko kepenys, aviena, kaulų čiulpai Kedrų riešutai, saulėgrąžų sėklos
Neutralūs Salierai morkos, bulvės, burokai, topinambai Papaja, abrikosai, vynuogės, razinos Miežiai Balta žuvis, silkė, žąsiena, jautiena, kiauliena Arachisai, migdolai, anakardžių riešutai, muskato riešutas, medus
Šaldo Salotos, moliūgai, baklažanai Bananai, obuoliai Kukurūzai, soros, grikiai, kviečiai Varškė, jogurtas, triušiena
Gerina Či cirkuliaciją, naikina energijos sąstingį kūne
Šildo Svogūnai, raudonieji pipirai, petražolės, imbieras, kardamonas, bazilikas, kurkuma Apelsinai, vyšnios, žemuogės Sojų, arachisų aliejus
Neutralūs Ropės, morkos, burokai, kopūstai, šafranas, baklažanai Alyvuogės, erškėt-uogės, slyvos, mandarinai Rudieji ryžiai Jautienos kepenys, ryklio mėsa, austrės. Migdolai, alyvų aliejus
Šaldo Rabarbarai, mangoldai, salotinės cikorijos Kviečių želmenys, bananai, obuoliai Kvietiniai ir avižiniai dribsniai Krabų mėsa

Kiniečiai savo mityboje plačiai naudoja žoles. Ir ne tik susirgę, bet profilaktiškai. Ypač plačiai vartojamas ženšenis. Jis ne tik gerina Či cirkuliaciją, naikina energijos sąstingį kūne, bet gydo daugelį lėtinių ligų.Kinų medicina vartoja daugybę specifinių žolių ir grybų, sugeba sudaryti sudėtingus žolių receptus, kurių pagalba žmogaus energetika ir fiziologiniai procesai subalansuojami pagal 5 stichijas ir IN bei JAN energijas. Deja, be Kinijos šis gydymo būdas paplitęs tik JAV, nors akupunktūra vis labiau plinta ir Europos klinikose. Atsiranda patyrusių gydytojų ,kurie suranda žolių analogus tarp Europoje paplitusių augalų.

Kepenis ir jų energetinį kanalą teigiamai veikia gencijonas, sukatžolė, rabarbarų šaknys, šalavijas, trikartė žvaginė, pankolis, saldymedis, cikorija, smiltyninis šlamutis. Tulžies pūslę ir jos kanalą be minėtų žolių valo ir gydo ajero bei kiaulpienių šaknys.

Iš rūgščių žolių galima paminėti ybiškę (Hibiscus rosa-sinensis, Malvaceae). Ybiškė, dedšva, kinrožė – tai to paties augalo porūšis. Vartojami žiedlapiai, kurių arbata turi malonų rūgštų skonį.
Teigiamai veikia šiuos kūno audinius: kraują, plazmą, raumenis, kaulų čiulpus, nervų audinį bei reproduktyvinę sistemą. Gerina medžiagų apykaitą, stabdo kraujavimą, pasižymi priešspazminiu veikimu, vėsina organizmą.Ybiškės žiedų arbata gydo dismenorėją, kitus menstruacijų ciklo sutrikimus, ypač esant gausiam kraujavimui, padeda sergant šlapimo pūslės ir šlapimtakių ligomis, kosint, valo kraują nuo toksinų.

Ybiškės energetika panaši į rožių bei lotoso, kurie laikomi šventais augalais. Ybiškės arbata padeda sutelkti dėmesį meditacijos metu, valo kraują ir širdį tiek fiziniame plane, tiek jų subtiliąsias energijas.

Vasarą galima 8 gramus žiedų užpilti 0,5 l šalto vandens, palaikyti pusvalandį ir turėsite puikų vėsinantį gėrimą.

Kiaulpienės teigiamai veikia kraujotakos, virškinimo, šlapimo pūslės ir limfinę sistemas. Jų poveikis organizmui ypatingas tuo, kad kiaulpienės šaknys pasižymi stipriu detoksikuojančiu kraują, virškinamąjį traktą, ypač kepenis ir tulžį, veikimu. Labai gerai dera su varnalėšų šaknimis, žalia arbata bei visomis prieskonių arbatomis, nes tada pasireiškia „platus“ visą organizmą valantysis poveikis. Kiaulpienių šaknų arbatą (ar kavą) būtina vartoti tiems, kurie piktnaudžiauja mėsa, riebiu ir keptu maistu.

Kiaulpienės gydo mastopatiją bei krūtų navikus, vartojamos jei padidėja limfiniai mazgai.

Holistinė medicina stengiasi žiūrėti į žmogų kaip į dvasinę būtybę, gydyti ir jo sielą, kartu ji perima visa, kas geriausia iš Rytų (Kinų medicina ir Ajurveda). Kūrybiškai taikykime visas žinias. Pabandykime nustatyti, kokia stichija pas mus pažeista pagal Kinų mediciną, įvertinkime savo individualią konstituciją pagal Ajurveda. Tačiau patys nesigydykite, pasitarkite su patyrusiu fitoterapeutu ir dietologu, kurie parinks jums individualų žolių mišinį ir mitybos režimą. Idealu būtu, kad atstatytume savo energinį kompiuterį individualia refleksoterapija. Žolės ir rezonatorių masažas atstatys harmoniją Jūsų kūno ląstelėse, jausmuose ir dvasioje.

LSMU VA prof.  Dalia Sekmokienė