AJURVEDOS pagrindiniai principai. Došų sąvoka ir žmogaus somatinis tipas.

Ajurveda yra holistinė medicinos sistema, jau ne vieną tūkstanmetį plačiai taikoma Rytuose, o dabar vis didesnio susidomėjimo sulaukianti Vakaruose. Ajurvedos tiesos dėstomos prestižiniuose JAV medicinos institutuose.

Žodis Ajurveda sanskrite reiškia „gyvenimo žinios“. Tai tobula medicininių žinių sistema, mokanti kaip sustiprinti gerovę, sveikatą ir kūrybinį tobulėjimą.

Aš neliesime sudėtingų diagnostikos ir gydymo būdų, bet duosiu patarimus norintiems sveikai ir kūrybingai gyventi. Sužinosite kaip parinkti mitybą pagal individualų somatinį tipą, kaip jį nusistatyti, kokiu būdu pasiekti došų harmoniją kūne ir užkirsti kelią ligoms. Sužinosite ką mums parodo maisto skonis, ką daryti, kad virtuvė taptų Jūsų namų gydykla. Susipažinsime su augalų energetika ir terapija.

Žmogaus organizmo funkcionavimas priklauso nuo jo veiklos plačiąja prasme, nuo žmogaus harmonijos su Visata. Ajurveda moko, kad sąmonė – tai energija, pasireiškianti per penkis pagrindinius principus arba elementus: Eterį, Orą, Ugnį, Vandenį ir Žemę. Kokie elementai vyrauja žmogaus kūne, priklauso jo konstitucija, visos biologinės ir psichologinės kūno ir sąmonės funkcijos.

Senovės išminčiai, aiškindami gyvybės fenomeną, gyvybines organizmo funkcijas sudėliojo į tris pagrindinius gyvybinius principus – došas. Pagal Ajurvedą pirmoji savo ir kitų sveikatos gerinimo sąlyga yra trijų došų suvokimas:

  1. Elementai eteris ir oras mūsų organizme sudaro „kūno Vėją“, pagal Ajurvedos terminologiją – došą Vata.
    Vata atsakingą už judėjimą. Tai subtili energija, valdanti biologinį judėjimą, kuris sukelia visus subtilius medžiagų apykaitos procesus. Nuo došos Vata priklauso kvėpavimas, širdies veikla, visi susitraukimai ir išsiplėtimai, spazmai, nervų ląstelių impulsai ir kt. Vata valdo šias emocijas: baimę, nerimą, skausmą. Vatos buvimo vieta – storoji žarna, kaulai, oda, ausys, šlaunys. Vatos perteklius kaupiasi šiose srityse.
  2. Elementai Ugnis ir Vanduo, susijungę mūsų organizme, sudaro „Tulžį“ – došą Pita. Ji atsakinga už medžiagų apykaitą.
    Nuo došos Pita priklauso virškinimas, kūno temperatūra, intelektas ir suvokimas. Plonoji žarna, skrandis, prakaito liaukos, riebalai, akys – tai Pitos sritis.
  3. Elementai Žemė ir Vanduo sudaro mūsų organizme principą „Gleivės“ – došą Kapha. Kapha atsakinga už struktūras, kaupimą.
    Kapha – tai biologinis vanduo. Ji veikia krūtinės ląstoje, plazmoje, gleivėse, visose skystose išskyrose, sąnarių jungties tepale ir kt. Kaphos buvimo vieta – krūtinės ląsta. Psichikos sferoje nuo Kaphos priklauso prieraišumo, godumo, kartu atlaidumo ir meilės emocijos.

Vata judina Kapchą ir Pitą, nes jos pačios nejudrios. Visos trys došos drauge valdo medžiagų apykaitą: anabolizmą valdo Kapha, katabolizmą – Vata, metabolizmą – Pita.

Nuo to kuri doša vyrauja (harmoningame žmoguje visos trys došos subalansuotos tolygiai), žmonės sąlyginai skirstomi į 3 somatinius tipus: Vata – Vėjas, Pita – Tulžis, Kapha – Gleivės. Kiekvieno žmogaus došų kombinacija individuali ir užprogramuojama jau pastojimo metu. Priklausomai nuo gyvenimo būdo, mitybos mes galime došų pusiausvyrą keisti.

Testas, kuris padės nusistatyti savo somatinį tipą:

Charakteris Vata Pita Kapha
1. Kūno sudėjimas Smulkūs, kaulėti, matosi sausgyslės. Mažo arba didelio ūgio. Vidutinio ūgio, gražaus kūno sudėjimo, grakštūs. Tvirto kūno sudėjimo, turi polinkį į apkūnumą, raumeningi, nekaulėti.
2. Dantys Kreivoki, neteisingas sukandimas, dažniausiai dideli. Lygūs, reti, gelsvo atspalvio. Lygūs, gražūs, balti, stiprūs.
3. Akys Mažos, sausos, blankios: tamsios, rudos, žalios. Žvitrios, skvarbios, žalios ar pilkos. Didelės, patrauklios, blakstienos ilgos, dažniausiai melsvos.
4. Mėgstamas skonis Saldus, sūrus, rūgštus. Saldus, kartus, aitrus. Aštrus, kartus, aitrus.
5. Fizinis aktyvumas ir temperamentas Labai aktyvūs, tačiau neryžtingi ir nenusakomi. Vidutiniškai aktyvūs, kartais irzlūs, agresyvūs, greitai užsigaunantys. Apatiški, ramūs, su polinkiu į gobšumą.
6. Kalba Greita. Aštri, kandi. Lėta, monotoniška.
7. Rankos ir kojos Dažnai šaltos, ypač šąla kojos. Karštos rankos ir kojos, nemalonus kvapas. Rankos drėgnos, bet nesiskundžia kojų ir rankų atšalimu.
8. Miegas Nepakankamas, su pertrūkiais. Sapnuoja baimę, skrydžius, šuolius, bėgimą. Trumpas, bet gilus. Sapnuoja ugnį, muštynes, prievartą. Sunkus, ilgas. Sapnuoja vandenį, jūrą, romantiką.
9. Gerosios savybės Gyvybingumas, įsijautimas, vaizduotė. Subalansuoti – labai dvasingi, spindi iš laimės. Lyderiai, kontroliuoja situaciją, suprantantys kitus, inteligentiški. Mylintys, kantrūs, atleidžiantys, gerbiantys kitus. Retai užpyksta, krizių metu išlaiko kantrybę.

Jei žmogus subalansuotas, visos došos pusiausvyroje – jis sveikas. Kai pusiausvyra pažeidžiama – susergame. Susirgimas gali pasireikšti karščiu (JAN sindromas) arba šalčiu, drebuliu (IN sindromas). Kapha disbalanso sukeltoms ligoms būdingas šalčio sindromas, o Pitos disbalanso – karščio. Jei Vata nėra harmonijoje, ji sustiprina esamą negalavimą (tiek šalčio, tiek karščio).

Subtiliai išstudijavę Ajurvedą ir žinodami, kokios mūsų organizmo funkcijos sutrikusios, galime spręsti, kuri doša nesubalansuota (padidėjo arba sumažėjo). Tada parenkame individualų došų subalansavimo planą, kuris apima mūsų gyvenseną ir dienotvarkę, mitybą, gydymąsi augalais.

LSMU VA prof. Dalia Sekmokienė